Snaha prinášať v rozpočte na budúci rok len dobré správy sa vláde nemusí vyplatiť. Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad budúceho vývoja slovenskej ekonomiky zo stabilného na negatívny. Dôvodom je chýbajúci plán na ozdravenie verejných financií po skončení pandémie Covidu-19. Samotný rating agentúra ponechala na úrovni A.

Práve od hodnotenia medzinárodných agentúr sa odvíja ochota investorov požičať peniaze Slovenskej republike. Postupné zhoršovanie ratingu môže v budúcnosti predražiť financovanie domáceho dlhu o desiatky až stovky miliónov eur. Tieto problémy neprídu hneď, ale reálne vládu zasiahnu až po tom, ako s tlačením peňazí skončí Európska centrálna banka (ECB).

Prudký rast verejného dlhu

„V čase expanzívnej menovej politiky a očakávania ďalšieho uvoľnenia Európskou centrálnou bankou už v decembri si budeme v najbližšom období stále vedieť výhodne, aj s negatívnym úrokom, požičať na globálnych dlhopisových trhoch,“ hovorí pre Trend analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Centrálna banka s výkupom dlhopisov krajín používajúcich spoločnú menu euro skončí najskôr niekedy okolo roku 2022. Práve v tom čase narastie na rekordnú úroveň slovenský verejný dlh, ktorý bol ešte minulý rok na úrovni 48,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). „Očakávame, že do roku 2022 narastie na 64 percent HDP,“ uvádza v analýze vývoja slovenskej ekonomiky Fitch.

Ministerstvo financií je ešte viac pesimistické a o dva roky počíta s verejným dlhom na úrovni 68,1 percenta HDP. V časoch prijímania eura sa slovenskí politici zaviazali, že dlhy krajiny neprekročia hodnotu 60 percent HDP. Dnes síce v Európskej únií niekto netrvá na dodržiavaní takzvaných maastrichtských kritérií, ale prekonanie tejto hranice môže byť aj tak nebezpečné. Hlavne v prípade Slovenska, ktoré je malou a otvorenou ekonomikou bez vlastnej centrálnej banky.

„Konsolidácia verejných financií je preto nevyhnutná. Nemusí sa začať hneď, pretože ekonomika je stále silno podchladená, ale vláda by mala predstaviť uveriteľný plán, ako bude schodok znižovať v budúcnosti,“ povedal pre Trend analytik VÚB banky Michal Lehuta. Lenže takýto plán v rozpočte na roky 2021 až 2023 nie je. „Vláda tam napísala len, že od roku 2022 chce štrukturálny schodok znižovať o 1 percentuálny bod ročne, ale žiadne opatrenia na toto znižovanie nepredstavila,“ dodal M. Lehuta.

Vývoj deficitu Slovenska
Infogram

Zhoršiť sa môžu aj ďalšie ratingy

Ministerstvo financií sa v rozpočte v vyhýba zlým správam ohľadne budúcej konsolidácie. Prudký rast dlhov sa totiž bude dať zastaviť jedine znižovaním výdavkov alebo zvyšovaním daní. Vláda zatiaľ len slovne deklarovala snahu o znižovanie štátnych zamestnancov. V samotnom rozpočte sa počíta, že počet ľudí pracujúcich vo verejnom sektore v roku 2021 stúpne o 166 na 427 388 osôb.

Bez predstavenia poriadneho konsolidačného plánu je len otázkou času, kedy agentúra S&P zoberie Slovensku rating na úrovni A+. Samotný výhľad je totiž už dnes negatívny. Tretia agentúra Moody's momentálne hodnotí Slovensko na úrovni A2 so stabilným výhľadom.

Ministerstvo financií tvrdí, že so zhoršením hodnotenia od agentúry Fitch počítalo. „Boj s pandémiou je obrovskou záťažou pre verejné financie krajín, čo sa logicky odráža aj v zhoršení ich fiškálnej pozície. Pre nás je kľúčové udržať áčkové ratingy, to znamená držať sa pri rozpočtovo zodpovedných krajinách, aby refinancovanie Slovenska predstavovalo čo najmenšiu záťaž pre štátny rozpočet, a teda pre občanov,“ povedal v stanovisku pre médiá minister financií Eduard Heger (OĽANO).