Ekonomická vojna priniesla jedno obrovské prekvapenie. Kurz ruskej meny je v súčasnosti voči euru silnejší, ako pred zavedením sankcií. „Inflácia sa spomaľuje a kurz rubľa sa vracia do normálu. Západ neuspel v snahe ochromiť našu ekonomiku a sankcie sa obrátili proti nemu,“ odkázal svetu prostredníctvom tlačovej agentúry TASS ruský prezident Vladimír Putin.

Pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu sa jedno eur dalo vymeniť za 85 až 86 rubľov. Tvrdé sankcie tesne po svojom zavedení torpédovali kurz na 145 rubľov za jedno euro. V médiách sa začalo špekulovať o hrozbe bankrotu najväčšej ekonomiky sveta a potom prišiel nečakaný obrat. V priebehu tohto týždňa kurz ruskej meny dosiahol najsilnejšiu hodnotu za posledných sedem rokov. V súčasnosti sa jedno euro dá vymeniť za necelých 58 rubľov.

Západ utrpel nečakanú porážku. Jedným z cieľov sankcií bola slabá ruská mena. Časť európskej spoločnosti začína mať pocit, že ekonomický tlak nefunguje a jediným výsledkom sú drahé ceny energií. Embargo na ruské suroviny prudko vystrelilo ceny uhlia, ropy a zemného plynu. Vo svetovej ekonomike roky platí jednoduché pravidlo. Globalizácia prináša blahobyt a obchodné vojny utrpenie.

Putina nemožno podceňovať

Ekonomické sankcie zasiahli ruskú ekonomiku začiatkom marca. Investori v obavách z budúceho vývoja vo veľkom predávali ruble a kurz ruskej meny prudko padal. Centrálna banka sa snažila zvrátiť negatívny vývoj doslova učebnicovým zvyšovaním úrokov. Zo dňa na deň stúpla základná úroková sadzba z 9,5 na 20 percent. Zároveň sa zaviedli rôzne reštrikcie na odliv kapitálu. Napríklad ruské firmy dostali príkazom zmeniť svoje devízové rezervy za ruble. Naopak, banky nemohli bežným občanom meniť ruble za zahraničné meny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa