Nemecké technologické firmy, ako sú napríklad Bosch, pôsobia na celom svete a majú informácie z prvej ruky. Vidia paradoxnú situáciu– rozbitá logistika a dopyt nahromadený počas pandémie držia ekonomiku nad vodou. Keď sa situácia s dodávkami začne vracať do normálu, firmy zrazu zistia, že dopyt sa stratil. A vtedy to vypukne.

Volkswagen Slovakia
Neprehliadnite

Čína si kýchla, Nemecko narazilo. Na rade je Slovensko

Recesia sa formuje, nikto netuší, aká veľká bude, ani kedy príde. Isté je len, že sa jej nevyhneme. Problémov je príliš veľa na to, aby sa to dalo bezbolestne zvládnuť. Pritom vždy v histórii boli vlády a centrálne banky, ktoré v prípade potreby pomohli stimulovať. Teraz nemôžu, pretože inflačné tlaky sú stále značné. Prejdeme si skutočnou recesiou bez pomocných koliesok.

Od problémov s dodávkami k problémom s dopytom

Pokles ekonomiky môže nastať už teraz, počas druhého kvartálu. Čína, zdá sa, novú vlnu koronavírusu zvládla a uvoľňuje reštrikčné opatrenia. V júni by sa ekonomika ázijského obra mala začať rozbiehať. Počas posledných mesiacov však fungovala v obmedzenom režime a dôsledky tohto kroku Nemecko a eurozóna ešte len pocítia. Lode s kontajnermi chodia s niekoľkomesačným sklzom.

Druhým dôležitým faktorom sú spotrebiteľské výdavky, ktoré začínajú byť obmedzené kvôli vysokým cenám energií a potravín. Šéf nemeckého Boschu napríklad hovorí, že stále existuje dopyt po autách, spotrebičoch či nástrojoch, ale kvôli inflácii ľudia začnú skôr či neskôr škrtať.

Americký maloobchod to už začína zisťovať. Bežný spotrebiteľ namiesto kúpy nového televízora počíta, koľko ho bude stáť tankovanie a bežné potraviny. Radšej si nejaké peniaze odloží bokom.

Istý čas tu ešte stále bude dopyt, dokonca aj napriek inflácii a vyšším úrokovým sadzbám. V určitom bode však prestane byť nedostatočná ponuka problémom a prejaví sa slabnúci dopyt. A vtedy si môžete byť istí, že sme v hlbokej recesii.
Stefan Hartung, CEO Boschu

Zatiaľ čo kapitáni priemyslu vidia dôvod na pesimizmus, investičné banky si myslia, že recesia je len najhoršou možnosťou, ktorá nemusí nastať. Podľa šéf-ekonóma investičnej banky Berenberg Holgera Schiedinga by recesia nastala, len ak by sa lockdowny v Číne zhoršili, embargo na energie z Ruska by sa zaviedlo okamžite a americká centrálna banka Fed by to prehnala so zvyšovaním sadzieb.

Nič z toho nenastalo, zatiaľ. Ak by sa to splnilo, krátkodobý pokles z leta 2022 by sa premenil na recesiu trvajúcu do budúceho roka.

Deutsche Bank: inflácia bude tvrdohlavá, recesia môže prísť aj zo západu

Ako sa však hovorí, nikdy nehovor nikdy. Šéf najväčšej prepravnej spoločnosti Maersk Soren Skou vidí väčšie riziká recesie v USA, ale myslí si, že situácia sa zhorší až na prelome rokov 2022 a 2023.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa