Prezident českej Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Jiří Hynek pre TREND upozorňuje na problémy, ktoré Európska únia celé roky podceňovala.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval krajiny na urýchlené dodávky munície Ukrajine v najbližších týždňoch. Je po roku od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou reálne urobiť to tak, aby samotné európske krajiny neohrozili vlastnú armádnu pripravenosť?

Všetky vyhlásenia politikov na urýchlené dodávky munície mi veľmi pripomínajú text jednej piesne o tom, aby sa šila košeľa bez ihiel a nití. Zásoby munície európskych armád sú mizivé a hovoriť o pripravenosti týchto armád je tak trochu čierny humor.

Výrobcovia munície idú na hrane svojich kapacít a je takmer nemožné tieto kapacity v dohľadnom čase zvýšiť. Namiesto takýchto výkrikov pre médiá by politici mali zaistiť, aby bol dostatok surovín na výrobu potrebnej munície.

Aká je aktuálna situácia?

Dnes sa takmer všetky základné suroviny dovážajú z krajín mimo Európy. Mali by teda riešiť, ako sa tejto závislosti zbaviť. Tiež by som politikom odporučil, aby si aspoň trochu naštudovali, ktoré chemické látky a kovy sú potrebné pre muničnú výrobu. A potom nech sa pozrú, na kom všetkom sme závislí. Ale keď to zistia, sa im bude zle spať.

Čo Európa podcenila v uplynulých rokoch pri zabezpečení armádneho materiálu?

Otázka by mala znieť skôr čo Európa nepodcenila. Potom by odpoveď bola veľmi stručná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa