Vzťahy medzi ľuďmi prechádzajú časom rôznymi štádiami. Ak preskočí iskra, nastane fáza zamilovanosti, tá však netrvá večne. Pár sa musí rozhodnúť, či vzťah má zmysel a či na ňom budú pracovať. Niekedy sa to podarí, inokedy nie. Ak sa to podarí, striedajú sa lepšie obdobia s obdobiami kríz.

Pri plynových kontraktoch si treba na iskry dávať veľký pozor, ostatné paralely s ľudskými vzťahmi však sedia. Aj vzťah Gazpromu a Európy prešiel fázou zamilovanosti, keď sa Európa nevedela ruského plynu nasýtiť a Gazprom (vtedy ešte v podobe Sovietskeho ministerstva plynového priemyslu) vďaka prílevu peňazí prežíval rozkvet.

Starý vzťah s Európou škrípe

Po dekádach dobrej spolupráce sa postupne začali problémy a počas posledných 15 rokov sa periodicky opakujú nezhody a roztržky. Vzťah ešte stále funguje, ale obe strany aktuálne premýšľajú, ako ďalej.

Kontrast s novým vzťahom Gazpromu, ktorý aktuálne nadbieha Číne, nemôže byť väčší. Významne pripomína začiatok vzťahu s Európou v 70. rokoch minulého storočia.

O plynovej kríze, ktorá v Európe prerástla do energetickej krízy si už aj vrabce v Bruseli čvirikajú. Od Gazpromu si Európa vypočula, že za všetko môže ona. Iste, Brusel má podiel viny, počasie má podiel viny, iba Gazprom vinu nemá.

Pritom prezident Vladimír Putin sľúbil, že len čo sa naplnia ruské zásobníky, Rusko bude posielať viac plynu aj do zásobníkov v Európe, ktoré vlastní. Nestalo sa tak. Gazprom pritom do Európy poslal menej plynu, ako plánoval na začiatku roka.

Od jari plánoval do Európy dopraviť 183 miliárd m3, tento výhľad potvrdil aj v októbri. Hoci Európa žiadala o dodatočné dodávky a doplnenie zásobníkov, Moskva zaujala nekompromisný postoj a tvrdila, že si plní svoje zmluvné záväzky.

Nová láska s Čínou, Gazprom ju zahŕňa pozornosťou

Dodávky do Číny, to bol už iný príbeh. Prúd cez plynovod Power of Siberia od začiatku novembra kontinuálne prekračoval kontraktuálne požiadavky a to až o 30 percent. Vzhľadom na objemy, ktoré Gazprom do Číny dodáva by to skoro ani nestálo za reč.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa