Hľadanie podoby nových pravidiel pre európsku medzinárodnú dopravu trvalo tri roky. Zdĺhavé vyjednávanie pritom odhalilo hlboké rozdiely v záujmoch dopravcov zo západu a z východu starého kontinentu. Kým západné krajiny hovoria o zlepšení sociálnych podmienok pre „cestných otrokov“ a odstránení neférovej konkurencie, dopravcovia zo strednej a východnej Európy za zmenami vidia protekcionizmus a snahu oslabiť ich postavenie na jednotnom trhu.

Po rokoch vyjednávania sa napokon vlani v decembri podarilo dosiahnuť kompromis. Cestná doprava tak ako jediný sektor dopravy získala špeciálne pravidlá pri uplatňovaní smernice o vysielaní zamestnancov. Povinné zastávky a tachograf sa rozšírili aj na ľahké nákladné vozidlá. Upravili sa pravidlá návratu do domácej krajiny aj prestávky v kabotáži [vykonávanie cestnej dopravy medzi dvomi miestami na území toho istého štátu dopravcom, ktorý v ňom nemá trvalé bydlisko alebo sídlo – pozn. TRENDU]. Napriek tomu sa niektoré východné krajiny navrhovaným zmenám bránili a žiadali ďalšie ústupky.

Kríza odstavila kamióny
Neprehliadnite

Kríza odstavila kamióny, tretina dopravcov nemusí prežiť

Europoslanci napokon odmietli všetky nové pozmeňujúce návrhy k smernici a dvom nariadeniam. Prešli tak v znení, na ktorom sa vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ dohodli ešte vlani v decembri. Texty všetkých troch právnych aktov odobrili ministri členských štátov už v apríli.

Lepšie podmienky a spravodlivejšia súťaž

Reforma pomôže zabezpečiť lepšie podmienky oddychu pre vodičov a umožní im tráviť viac času doma. Dopravné spoločnosti budú musieť upraviť ich pracovný čas tak, aby sa vodiči v sektore medzinárodnej nákladnej dopravy mohli pravidelne vracať domov, a to každé tri alebo štyri týždne v závislosti od toho, ako bude rozvrhnutý ich pracovný čas.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa