V Nemecku dlhodobo razia rétoriku, že svoju budúcnosť si s jadrom nespájajú. Vyhranené názory proti jadrovým elektrárňam posilnili viacerí tamojší politici po tragických udalostiach vo Fukušime. Rok 2022 mal na základe plánov nemeckej vlády vyzerať tak, že do decembra v krajine odstavia tri posledné jadrové elektrárne – Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland. Potom však prišiel konflikt na Ukrajine, obmedzené dodávky plynu z Ruska, jasnejšie kontúry energetickej krízy v Európe, a v Nemecku sa začalo opäť viac hovoriť o tom, či je dobrým nápadom v dobe plnej neistôt úplne sa zbaviť jadra.

The Wall Street Journal tvrdí, že Nemci budú pokračovať v prevádzke jadrových elektrární aj v budúcom roku, denník sa pri tom odvoláva na troch vládnych predstaviteľov, ktorých však nemenoval.

O elektrárňach nemôžu rozhodnúť politici bez odborníkov

Jadrová energia nie je udržateľná, ani ekonomicky zmysluplná, to tvrdil nemecký kancelár Olaf Scholz ešte na začiatku tohto roka. Verejnosti predstavoval plány, ako Nemecko vo veľkom prejde k obnoviteľným zdrojom energie.

Jasná línia odklonu od výroby jadrovej energie sa však začala v posledných týždňoch narúšať. Nedávno O. Scholz pre médiá potvrdil, že sa o tejto téme vo vláde diskutuje a rozhodnutie by malo byť známe čím skôr.

O takto závažnej téme, ako je pokračovanie prevádzky atómových elektrární, ktoré už počítali s postupným vyraďovaním, nie je možné hovoriť bez odborníkov na jadrovú energiu.

Pripomínajú to aj nemecké médiá s tým, že americký denník The Wall Street Journal priniesol informácie bez širšieho a potrebného kontextu, navyše bez konkrétnych mien z vládnych zdrojov, ktoré mali potvrdiť, že Nemecko pri jadre zostane aj v ďalších mesiacoch. Niektorí odborníci a energetické firmy však tvrdia, že na stopku na odstavenie týchto elektrární už môže byť neskoro.

Ak by sa o takomto scenári v nemeckej vláde aj naozaj uvažovalo, do hry by musela vstúpiť najmä odborná stránka recertifikovania elektrární, personálneho posilnenia aj dodania nových palivových tyčí, uvádza portál Trending Topics.

Ako otočiť doterajšie protijadrové nastavenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa