Názory svetových ekonómov na infláciu sa zrazu menia. Jedným z nich je aj britský ekonóm Roger Bootle. Pred časom bol presvedčený, že rastu cenovej hladiny sa už nebudeme musieť obávať. V knihe o krotení spotrebiteľských cien v 90. rokoch s názvom „The Death of Inflation: Surviving and Thiving in the Zero Era“ dokonca napísal, že inflácia je mŕtva a že desaťročia trvajúca éra vysokých sadzieb je za nami. Teraz si myslí, že ožíva a bude formovať rozhodovania centrálnych bánk po celom svete.

R. Bootle, ktorý vedie spoločnosť Capital Economics, poradenskú spoločnosť orientujúcu sa na makroekonomický výskum, štúdium finančných trhov, sektorové analýzy a prognózy, získal v roku 2012 cenu Wolfson za ekonomiku. V rozhovore pre agentúru Bloomberg vyhlásil, že dochádza k zásadnej zmene v oblasti inflácie.

„Neznamená to, že sa vrátime k silným inflačným podmienkam 70. a začiatku 80. rokov. Prinajmenšom si však myslím, že sme na konci krypto-deflačného obdobia, v ktorom sme sa pohybovali posledných pár rokov. Nebezpečenstvo deflácie pominulo, riziká sa každopádne naklonili iným smerom. Aká vysoká bude inflácia a ako dlho bude trvať, to je diskutabilné.“

Jednoizbový byt v škandinávskom štýle ukazuje, ako na malé, ale efektívne bývanie.
Neprehliadnite

Ceny bývania všade vo svete prerážajú strop. Štvrté najrýchlejšie tempo rastu patrí Slovensku

Kľúčové vplyvy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa