Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) obsadil nový minister takzvanej úradníckej vlády Peter Balík. S rezortom sa rozlúčila exministerka Veronika Remišová, ktorá sa rozhodla uplynulé tri roky svojej práce zosumarizovať.

Problémy minulých vedení

Portál Žive.sk informuje, že exministerka začala pripomenutím bezpečnostného auditu v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES). Audit do roku 2020 odhalil až 80 percent indikátorov, ktoré v agentúre neboli v súlade so zákonom. Za pôsobenia exministerky sa situácia údajne zlepšila nastavením procesov a pomer súladu a nesúladu je v súčasnosti opačný.

V. Remišová tiež zdôraznila, že na MIRRI sa museli vysporadúvať s rôznymi toxickými zmluvami či projektmi, cez ktoré tiekli desiatky miliónov eur do vreciek oligarchov. V tejto súvislosti sa nevyhla kritike niektorých dodávateľov či jej predchodcov a súčasných predstaviteľov opozície – Petra Pellegriniho či Richarda Rašiho.

Spomenula napríklad prevádzku portálu Slovensko.sk, ktorej výška bola najskôr takmer 900-tisíc eur mesačne, no v súčasnosti sa znížila na necelých 430-tisíc eur.

Živé.sk však dodáva, že k zníženiu nákladov prispel najmä fakt, že dodávateľ GlobalTel si prestal fakturovať prevádzku a podporu k informačnému systému eDemokracie a otvorenej vlády, prevádzku sieťovej infraštruktúry k Slovensko.sk či služby k elektronickým dokladom. Úlohy prešli pod NASES a firmu, ktorá bola subdodávateľom GlobalTelu. Exministerka tiež uviedla, že na MIRRI je dnes otvorených niekoľko súdnych sporov, no nešpecifikovala s ktorými spoločnosťami.

Čiastkové úspechy

Járovi Cimrmanovi je pripisovaný výrok: „Ak sa sám nepochválim, nikto to za mňa neurobí.“ To je prípad aj V. Remišovej, ktorá spomenula len čiastkové úspechy a neúspechom sa veľkým oblúkom vyhla. Tie by totiž vo výraznej miere dominovali. MIRRI sa za jej pôsobenia v oblasti digitalizácie totiž nič zásadné nepodarilo.

„Hodnotím len oblasť digitalizácie, nie eurofondy či regionálny rozvoj. Objektívny obraz nám dajú medzinárodné hodnotenia, napríklad DESI. Ak sa pozrieme na systémy a služby, ktoré vznikli za posledné tri roky, nevidím tam veľa takých, ktoré majú šancu posunúť nás v rebríčku vyššie. Očakávam teda, že buď budeme stagnovať na piatom mieste od konca, alebo už piatykrát za sebou klesneme,“ povedal pre TREND Emil Fitoš, prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS).

Firmy digitalizovať chcú, 
len nevedia ako
Neprehliadnite

Firmy digitalizovať chcú, len nevedia ako. Chýbajú im digitálni manažéri a lepšie znalosti

Snaha o nastavenie procesov či „upratanie“ po predchádzajúcom vedení sa exministerke uprieť nedá. To však ani zďaleka nestačí. Za jej pôsobenia sa napríklad pripravovala investičná stratégia do digitalizácie v Pláne obnovy, ako aj v novom eurofondovom Programe Slovensko.

„Na prvý pohľad udrie do očí nerovnováha medzi výrazne väčšími zdrojmi, ktoré plánuje investovať verejná správa a tým, čo má ísť do digitalizácie slovenskej ekonomiky, prípravy ľudských zdrojov na budúce výzvy či širokopásmového pripojenia,“ vysvetľuje E. Fitoš.

Ministerstvu sa podľa exministerky podarilo napríklad zrušiť 21 výpisov a potvrdení, ktoré už občania nemusia nosiť na úrady. Za úspech považuje aj prihlasovanie na štátne weby prostredníctvom aplikácie Slovensko v mobile.

Problémom však je, že na to, aby občan mohol Slovensko v mobile používať, na začiatku potrebuje vlastniť eID a čítačku. V pláne bol však hneď od začiatku oveľa praktickejší scenár, a to, že ľudia prídu na poštu, kde im so spárovaním ich identity s mobilným zariadením pomôže pracovník, a takto sa pokryjú aj občania bez eID. Aplikáciu tak dokážu využívať len ľudia s elektronickým občianskym preukazom a čítačkou, čiže ide o veľmi úzku skupinu ľudí.

„Čo sa týka samotnej digitalizácie štátu, nepodarilo sa zásadne zlepšiť kompetencie štátu ako zákazníka, verejné obstarávanie stále nerešpektuje špecifiká informačných technológií a digitálna transformácia, teda odstrihnutie digitalizovaných procesov od papierového sveta, zostala nepochopená a zabudnutá,“ povedal E. Fitoš.

Tablety pre seniorov v nedohľadne

MIRRI sa podarilo zdigitalizovať životnú situáciu narodenia dieťaťa. Ďalšie štyri životné situácie ako kúpa a predaj vozidla, kúpa nehnuteľnosti, začiatok podnikania či hľadanie zamestnania sa dnes údajne nachádzajú v pokročilom štádiu realizácie. Nie je však úplne jasné, kedy sa občania dočkajú výsledkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa