Domáca ekonomika v závere roka vykázala len mierny rast. V poslednom kvartáli stúpol ekonomický výkon o 0,3 percenta HDP. Je to ôsmy najlepší výsledok pri porovnaní zverejnených údajov za 23 členov Európskej únie.

Slovenský ekonomický vývoj je lepší ako v iných krajinách Vyšehradskej štvorky. Posledné tri mesiace minulého roka zasiahol pokles Poľsko, Česko aj Maďarsko. Posledné dve krajiny sú dokonca v recesii.

Netreba panikáriť

Pri pohľade na dáta je vidieť zaujímavú skutočnosť. V závere minulého roka klesol hospodársky rast v ôsmich krajinách Európskej únie. Z veľkých ekonomík zaznamenali problémy Nemecko a Taliansko. Recesia je definovaná ako pokles dvoch po sebe idúcich kvartáloch. Toto negatívne kritérium spolu s Českom a Maďarskom splnilo aj Fínsko.

Napriek tomu netreba prepadať panike. V spomínaných krajinách nezamestnanosť stále viac-menej stagnuje a firmy na pokles výroby zatiaľ nereagovali masívnym prepúšťaním. V najsilnejšej nemeckej ekonomike sa nezamestnanosť dlhodobo drží okolo úrovne troch percent, čo je tretia najnižšia hodnota v celej Európskej únii. Paradoxne najmenej ľudí bez práce je v recesiou zasiahnutej Českej republike, kde sa v januári držala nezamestnanosť na úrovni 2,5 percenta.

Historicky nízke úspory

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa