Kto nemá našetrené úspory v tisícoch eur, na bývanie cez dofinancovanie hypotékou už nedosiahne. Zásadný zvrat na realitnom trhu nastal u našich českých susedov. Realitní makléri hlásia:  ochladzuje sa, ak nie priam  primŕza. A realitná bublina môže rýchlo spľasnúť, varuje po Českej národnej banke (ČNB) aj slovenský regulátor.

ČNB sa snaží novými opatreniami pri hypotékach zastaviť ďalšie nafukovanie realitnej bubliny. Rast cien nehnuteľností je v Čechách v posledných dvoch rokoch ešte rýchlejší ako na Slovensku, hovorí pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Kým u nás začala Národná banka Slovenska (NBS) len teraz prvýkrát hovoriť o začiatku nafukovania bubliny, ČNB hovorila už minulý rok o nadhodnotení bytov o 25 percent a osobitne investičných bytov o vyše 30 percent,“ dodáva M. Búlik. Za takýchto podmienok môže realitný trh tvrdo naraziť a zamiešať aj kartami potenciálnych žiadateľov.

Vývoj cien bývania na Slovensku sa dostáva do pásma vysokého rizika cenovej korekcie, upozornila pred pár dňami NBS v aktuálnom materiáli o ekonomickom a menovom vývoji. Ukázal to kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania, ktorý sa vo štvrtom štvrťroku 2021 viditeľne zvýšil.

Regulátor konštatuje, že kúpa vlastnej nehnuteľnosti momentálne vyzerá byť v porovnaní s bývaním v podnájme relatívne drahšia ako v minulosti. Laicky povedané, znamená to, že ceny nehnuteľností môžu skolabovať. Stalo sa tak napríklad v roku 2008, kedy na realitnom trhu bublina naozaj praskla a ceny nehnuteľností poklesli o desiatky percent. 

V Prahe treba úspory viac ako 80-tisíc eur

Kým na Slovensku sa rieši skôr možné prasknutie realitnej bubliny a výška poskytnutých hypoték priam prerazila strop, u českých susedov majú úplne iný problém. Česká národná banka pristúpila od apríla k zmene podmienok na získanie hypotekárnych úverov a výrazne zvýšila úrokové sadzby. Konkrétne zdvihla základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na päť percent.

„Nakoľko Česko nepatrí do európskej menovej únie, môže flexibilnejšie reagovať na zmeny v ekonomickom prostredí. Práve zvýšenie sadzieb vie napomôcť k stabilizácii vývoja inflácie v nasledujúcich rokoch,“ objasnil pre TREND finančný poradca zo spoločnosti ProHypo Bruno Gábel.  „Politika, ktorú ČNB aktuálne realizuje, nie je reštriktívna, skôr sa snaží o stabilizovanie ekonomickej situácie.“

Niektorí českí analytici preto odhadujú, že kombinácia spomínaných dôvodov tento rok povedie na ich trhu k poklesu záujmu o hypotekárne úvery o viac ako polovicu. „Očakávam, že dôjde k určitému uzavretiu kapitoly hypotekárneho boomu,“ prezradil pre portál hn.cz výkonný riaditeľ finančno-poradenskej spoločnosti Chytrý Honza Jiří Havrlant. Centrálna banka základné úroky upravuje smerom nahor už niekoľko mesiacov, čím sa snaží skrotiť vysokú infláciu.

Po novom napríklad na bežný byt v Prahe bude kupujúci potrebovať až dva milióny českých korún (81-tisíc eur) z vlastných peňazí, uviedol český portál. Obyvatelia Prahy potrebujú na priemerný nový byt o 70 metroch štvorcových 16  hrubých ročných platov, spočítala koncom decembra 2021 developerská spoločnosť Central Group.

Index dostupnosti bývania developer zostavuje na základe priemernej ceny 70-metrového bytu v pražskej novostavbe, ktorá vtedy stála 9,6 milióna českých korún (zhruba 394-tisíc eur), konštatuje portál idnes.cz.  

Čo konkrétne sa v praxi zmenilo, a ako tieto novinky vnímajú analytici? Na čo sa trh v susednom Česku môže pripraviť, a ako to môže vplývať na slovenský  trh? Aj na tieto otázky hľadal TREND odpovede, nájdete ich vo fotostory nižšie.