Nemecko v posledných rokoch spustilo veľkú energetickú transformáciu. Tam, kam sa snaží Nemecko ešte len dostať, je Rakúsko už dnes. Náš západný sused totiž už dnes viac ako 70 percent elektrickej energie vyrába z obnoviteľných zdrojov. Hlavný prím majú hydroelektrárne a druhým najdôležitejším zdrojom energie sú práve veterné elektrárne.

WA 34 Feldheim - Veterné turbíny sa nachádzajú pri obci Feldheim, ktorá leží   zhruba 60 kilometrov juhozápadne od Berlína v stredu 28. septembra 2022. Európania v týchto dňoch s obavami otvárajú svoje účty za energie. A pripravujú sa na výrazné zvýšenie cien vzhľadom na energetickú krízu, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine, a ktorá ich núti stiahnuť kúrenie a vypínať svetlá. To však nehrozí 130 obyvateľom nemeckej dedinky Feldheim, konštatuje agentúra AP, od ktorej TASR správu prevzala.  Táto mal
Neprehliadnite

Nemecko po operácii LNG prechádza do ďalšej fázy, spustí tri veterné elektrárne denne

Tie začali Rakúšania vo veľkom budovať začiatkom 90. rokov. Medzník prvého GW nainštalovanej kapacity dosiahli v roku 2010, už v roku 2014 boli nainštalované dva GW kapacity a v súčasnosti je celková kapacita veterných „mlynov“ v Rakúsku na úrovni 3,3 GW.

Ťažké začiatky a nedôvera ľudí

Začiatky neboli ľahké. Ešte v roku 2005 bol priemysel výroby veternej energie v úbohom stave a nebolo jasné, či aj nové projekty dokončené po roku 2004 dostanú dotáciu a garantovanú výkupnú cenu elektrickej energie. Okrem toho, až do roku 2002 sa turbíny budovali hlavne v nížinách a na miernych kopcoch, čo sa malo zmeniť.

Zatiaľ čo Rakúšania akceptovali turbíny v nížinách, z inštaláciou v kopcoch mali trochu problém. Báli sa, že to pretvorí krajinu, a do Álp bude prichádzať menej turistov.

Nakoniec sa nič hrozné nestalo, všetci si zvykli a sústredili sa skôr na to, že veterný park s 13 vrtuľami, ako je napríklad ten v meste Handalm, vytvorí dosť elektrickej energie pre 21-tisíc domov a ušetrí toľko emisií, ako vyprodukuje 8 000 automobilov ročne.

Obnoviteľné zdroje energie si pochvaľujú aj niektorí farmári. V roku 2000 vytvorilo 52 lokálnych investorov projekt, ktorý mal zabezpečiť udržateľnú výrobu ovocia a zeleniny s využitím obnoviteľných zdrojov energie. V tomto prípade išlo o park s 12 veternými turbínami s celkovou kapacitou 36 MW, čo je dosť pre 27-tisíc domácností. Energia sa produkuje aj v bioplynovej stanici a biomasovom vykurovacom systéme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa