Ak by si mali ľudia vybrať medzi ochranou životného prostredia a ekonomickým rastom, väčšina by sa priklonila k prvej voľbe. Ukázal to prieskum Sociologického ústavu SAV.

Lepšiu ochranu životného prostredia za cenu pomalšieho ekonomického rastu by si vybrala viac ako polovica opýtaných. Na druhej strane, len štvrtina z respondentov prieskumu považuje za prvoradé najskôr vytvoriť podmienky pre ekonomický rast a rast pracovných miest, a to aj za cenu negatívnych dôsledkov na životné prostredie.

Ekonomický rast pred ochranou životného prostredia preferujú najmenej starší respondenti nad 60 rokov alebo ľudia so základným či stredoškolským vzdelaním bez maturity, ktorí sa kvôli nižšej kvalifikácii ťažšie presadzujú na pracovnom trhu. Naopak, ochranu životného prostredia uprednostňujú predovšetkým ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

Prvá zelená prezidentka

Nie je to jediný zaujímavý výsledok prieskumu. Napríklad až 70 percent slovenských občanov hovorí, že ich problémy životného prostredia trápia. Len 12 percent sa vyjadrilo opačne. Výskumníci porovnali tieto dáta z podobného prieskumu, ktorý sa uskutočnil ešte v roku 2010 a vyšlo im, že za desať rokov významne narástol počet ľudí, ktorých trápia problémy životného prostredia. Pred desiatimi rokmi to bolo len 30 percent ľudí.

Čo je za posunom vo vnímaní tém životného prostredia? Spoluautorka výskumu Katarína Strapcová zo SAV si myslí, že téma životného prostredia je čoraz viac viditeľná aj vďaka politickým elitám či aktivite environmentálnych hnutí. Vyzdvihuje najmä prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa stala známou vďaka kauze pezinskej skládky a dnes sa často verejne vyjadruje k témam životného prostredia či uhlíkovej neutrality. K. Strapcová o nej hovorí ako o prvej „zelenej“ prezidentke.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa