Výroba hliníka v Žiari nad Hronom má takmer 70-ročnú tradíciu, ide o najvýznamnejší hutnícky závod v strednej Európe. Okrem vytvorenia množstva pracovných miest a viac ako 6 miliónov ton hliníka výroba priniesla značnú environmentálnu záťaž. Životunebezpečné látky, ktoré od závodu prinášal vietor, sa postarali o likvidáciu obce Horné Opatovce.

Ešte horšie bolo dedičstvo výroby oxidu hlinitého, ktoré medzi rokmi 1958 a 1998 vybudovalo monumentálnu skládku. Kto cestoval okolo Žiaru nad Hronom ho nemohol prehliadnuť. Dĺžka 3 kilometre, výška 43 metrov, červená farba. To je ako 15-poschodový dom alebo 30 futbalových ihrísk za sebou. A v ňom sa nachádzalo 10 miliónov ton kalu.

V 50. rokoch nevymysleli nič lepšie, ako odpadový kal voziť na kopu. A keďže jeho miešanie s dažďovou vodou vytváralo alkalickú tekutinu, vytvorili hrádzu, aby neodtekala. V 90. rokoch ešte pribudla tesniaca stena zapustená 7 až 15 metrov pod zemou. Lenže zrážok pribúdalo a hrozilo pretečenie odkaliska. Situácia sa stávala neudržateľnou.

Najväčšia súkromná investícia do ekológie na Slovensku
Sanácia kalového poľa v Žiari nad Hronom trvala od roku 2006 do roku 2012, stála 55 miliónov eur a ide o najväčšiu súkromnú investíciu do ekológie na Slovensku.

Úspešný ekologický príbeh, ktorý nemá v Európe obdoby

Únik do podzemných vôd či rieky Hron by bol ekologickou katastrofou európskych rozmerov. Odčerpávanie vody nebolo dlhodobým riešením, a tak sa v roku 2006 rozbehol jedinečný projekt sanácie odkaliska, ktorý v Európe nemal obdobu.

Proces stál 55 miliónov eur a skončil sa v roku 2012. Bol platený zo súkromných zdrojov nového akcionára, ktorý podnik sprivatizoval.

Z červeného monumentu sa stal zelený kopec, ktorý nepredstavuje riziko a do kalu sa už nedostane dažďová voda. Je to úspešný príbeh, na ktorý môžeme byť oprávnene hrdí.

Fabriku, pod novým menom Slovalco, dnes ovláda jeden z najväčších výrobcov hliníka na svete, Hydro Norsk.

Na snímke zľava výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, predseda Klubu 500 Vladimír Soták, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók a generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha počas spoločnej tlačovej konferencie Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) k dopadu prudkého zvyšovania cien elektriny a plynu na priemyselné podniky v Bratislave 12. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zamestnávateľské zväzy kritizujú prístup vlády k podpore slovenského priemyslu

Ako sme prišli k modernej fabrike

Hydro Norsk  je zároveň jedným z najväčších producentov energie v Nórsku, ktorý vyrába približne 10 percent energie v krajine, výlučne z obnoviteľných zdrojov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa