Zvyšovanie úrokových sadzieb začína pôsobiť na trh nehnuteľností po celej Európe. Doteraz sa najviac hovorilo o problémoch vo Švédsku, kde sa do zložitej situácie dostali aj niektorí developeri. Pokles cien bytov v Štokholme dosiahol zatiaľ medziročne úroveň šiestich percent.

Dvojnásobne viac sa ale prepadli ceny vo Viedni, čím sa táto metropola zaradila na čelo veľkých miest s najväčším poklesom cien bytov. Podľa údajov, ktoré skompiloval Bloomberg, rakúske hlavné mesto zaznamenalo v máji medziročný pokles cien o 12,2 percenta.

Priemerná cena metra štvorcového sa pohybuje na úrovni sedemtisíc eur a analytici očakávajú, že bude klesať ďalej. Pre porovnanie, podľa štatistík NBS cena metra štvorcového rezidenčnej nehnuteľnosti v Bratislave dosiahla v prvom kvartáli 2023 úroveň 3 200 eur.

Podobne ako vo Viedni, aj ceny bytov v Bratislave začali klesať, keď svoj vrchol dosiahli v treťom kvartáli 2022 na rekordnej úrovni 3 450 eur za meter štvorcový. Ceny v Bratislave zatiaľ stratili sedem percent a pravdepodobne budú klesať ďalej. TREND upozorňoval na hroziaci pokles cien nehnuteľností o pätinu už v júli 2022.

Deutsche Wohnen real estate group
Neprehliadnite

Realitná nákaza sa presúva zo Švédska do Európy. Vysoké úrokové sadzby zničia sektor na roky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa