Keď začala banková kríza, nikto z nej nebol nadšený. Centrálni bankári však povedali, že situácia má aspoň jednu výhodu. Banky pod tlakom budú obmedzovať úvery, ponuka peňazí klesne a to pomôže v boji proti inflácii. Zdá sa, že mali pravdu.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Banky majú zatiaľ dosť peňazí, odlev vkladov sa však začína zrýchľovať

Klienti bánk sa začínajú aktívnejšie zaujímať o svoje peniaze v bankách. Z bežných účtov ich presúvajú do iných produktov, ktoré prinášajú lepší výnos. Ak banka neponúkne zaujímavú alternatívu, môže o vklady prísť. Presúvajú sa miliardy.

Situácia sa však začína otáčať aj na opačnej strane. Banky, ktoré majú obavy z odlevu depozít a problémov s likviditou, obmedzujú ponuku úverov. Nejde o to, že by boli drahšie len kvôli problémom bánk, ale sú menej dostupné.

Objem úverov v eurozóne rástol nepretržite päť rokov, teraz však už tretí mesiac klesá. Od decembra do februára klesol objem poskytnutých úverov o 72 miliárd eur. To znamená, že objem nových úverov je nižší ako objem splatených starých úverov.

Očakávame, že v krátkodobom horizonte budú banky opatrnejšie a obmedzia ponuku úverov. Objem nových úverov bude pokračovať v spomaľovaní. Situácia sa zlepší, keď bude väčšia istota ohľadom úrokových sadzieb a ekonomické prostredie sa stabilizuje.

analytici Jefferies Financial Group Inc.

To znamená, že banky obmedzovali úverovanie ešte predtým, ako sa do všeobecnej pozornosti dostali problémy niektorých finančných domov. Celkový objem nových úverov podnikom medziročne ešte rastie, ale už spomaľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa