Žiadne elektronické bločky zákazníkom či online evidovanie tržieb. Česká vláda poslala do parlamentu zákon, ktorý ukončí elektronickú evidenciu tržieb od roku 2023. Už v tomto roku Česi tržby elektronicky neevidujú.

Výmena predchádzajúcej vlády Andreja Babiša za novú vládu Petra Fialu tomuto projektu elektronickej evidencie tržieb (EET) zasadí aspoň na pár rokov stopku. 

„Vďaka tomuto kroku skončí éra, kedy sme sa na podnikateľov pozerali ako na podozrivých.  Zrušením systému EET im znižujeme administratívne a finančné zaťaženie. V súčasnosti je povinnosť dôkazov tržieb z dôvodu koronavírusových pandémií prerušená, no vrátila by sa začiatkom roku 2023. Prichádzame so zákonom, ktorý ju definitívne zruší,“ uviedol na portáli idnes.cz podpredseda českej Snemovne Ján Skopeček z ODS.

Rovnako sa vyjadril aj český premiér P. Fiala. Zavedenie evidencie tržieb štátu neprinieslo žiadne významné prostriedky. „Podnikom to však peniaze zobralo. Veríme, že tento krok dá podnikateľom istotu a pomôže im to,“ povedal v polovici marca 2022.

Finančná správa na Slovensku zaviedla systém online napojenia všetkých registračných pokladníc (eKasa) pred štyrmi rokmi ako súčasť opatrení na boj proti daňovým podvodom.

Podnikatelia si síce údaje mohli pozrieť v systéme, napríklad aký je vývoj tržieb či počet vydaných bločkov, ale nič to nevypovedá o reálnom prínose pre odhaľovanie potenciálnych podvodov či čiernej ekonomiky. A to je chyba. 

„Dobrodružstvo“ za štátne

Informácia o ukončení českého systému EET v Česku prekvapila poradkyňu pre dane, mzdy a účtovníctvo Jaroslavu Lukačovičovú. „Keď som si však prečítala argumentáciu, prečo sa tak deje, pomyslela som si, že to je presne to, čo nám na Slovensku chýba. Prehodnotenie pozitív a negatív celého systému,“ hodnotí odborníčka.

Český rezort argumentuje prepočtami, na základe ktorých vychádza, že prevádzka systému na strane štátu a na strane podnikateľov, vrátane byrokracie a ústupku od hotovostných platieb, je drahšia než samotný prínos systému.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa