Najväčšou výzvou pre Čínu v roku 2022 bude presvedčiť ľudí znova začať míňať peniaze. Slabé spotrebiteľské výdavky ovplyvňujú výkonnosť čínskej ekonomiky, ktorá síce od vypuknutia pandémie rastie, no pomalšie, než sa očakávalo.

Analytici Goldman Sachs znížili svoju predpoveď hospodárskeho rastu Číny na tento rok kvôli obmedzeniam obchodných aktivít zameraných na potlačenie covidového variantu omikron. Krajina sa sústreďuje na politiku nulového výskytu covidu. Dôsledkom toho je, že okamžite uzatvárajú lokality, kde sa objavil čo len jeden prípad.

Revízia smerom nadol

V posledných dňoch Čína hlásila ohniská omikronu v meste Tianjin a Anyang v provincii Henan, čo si vyžiadalo čiastočné zablokovanie týchto regiónov. Aj Xi' an, hlavné mesto čínskej provincie Šen-si, je uzamknuté už od konca decembra, aby tak kontrolovali šírenie ochorenia. „Vo svetle najnovšieho vývoja výskytu ochorení revidujeme našu prognózu rastu na rok 2022 smerom nadol na 4,3 z predošlých 4,8 percent,“ uviedli analytici Goldman Sachs podľa webu cnbc.com.

Domnievajú sa, že spotreba bude pravdepodobne ovplyvnená najviac, predpokladajú aj narušenie dodávateľských reťazcov. Spotrebiteľské výdavky sú však oblasťou, na ktorú vsadili podniky aj investori, pretože očakávajú, že kúpna sila strednej triedy obyvateľov Číny v nasledujúcich rokoch porastie.

Problémom je nedostatočný dopyt

Politickí lídri v Pekingu na stretnutí o ekonomickom plánovaní pre rok 2022 varovali, že ekonomický rast teraz čelí trojnásobnému tlaku v dôsledku zmenšujúceho sa dopytu, ponukových šokov a oslabujúcich očakávaní. „Hlavným problémom je však nedostatočný dopyt,“ povedal Wang Jun, hlavný ekonóm Zhongyuan Bank s tým, že ak sa dopyt zlepší, zlepšia sa aj očakávania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa