Zlom v zlej nálade finančných trhov prišiel po predstavení tretej vakcíny proti Covidu-19. Očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca sa totiž ako jediná môže skladovať v chladničke. To je obrovský rozdiel oproti vakcínam firiem Pfizer a Moderna, ktoré sa môžu prepravovať len pri veľmi nízkych teplotách okolo mínus 70 stupňov Celzia.

„Investori na finančných trhoch začali preto opäť dúfať v skorý návrat do normálu,“ uviedol Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank. V utorok hranicu 30-tisíc bodov po prvý raz vo svojej histórii prekonal hlavný americký index Dow Jones, ktorý je zložený z akcií tridsiatich popredných amerických firiem.

Najväčšiu ekonomiku sveta momentálne ťahá dopredu aj čiastočný ústupok zo strany súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten sa síce stále vyhlasuje za víťaza volieb, ale napriek tomu umožnil odovzdávanie moci reálnemu víťazovi Joe Bidenovi. Ten za novú ministerku financií plánuje nominovať bývalú šéfku americkej centrálnej banky FED Janet Yellenovú, ktorá sa vo svojich akademických prácach zaoberala pracovným trhom a sociálnou nerovnosťou. „Predpokladá sa preto, že by sa ako ministerka financií mohla snažiť o plnú zamestnanosť a tomu prispôsobiť aj fiškálne stimuly,“ dodal P. Garnry.

Akcie čaká obdobie rastu

S prílevom ďalších lacných peňazí sa momentálne počíta na amerických, európskych aj ázijských burzách. Navyše akcie momentálne nakupujú nielen veľké finančné inštitúcie, ale aj bežní investori a tento trend sa v najbližších týždňoch pravdepodobne nezmení. „Voľného kapitálu na bežných a sporiacich účtoch v bankách je dostatok. Preto sa dá očakávať, že do konca roka budú nákupy pokračovať,“ povedal pre TREND analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Na druhej stane, hodnota akcií je už dnes príliš vysoká. Spolu s ďalším rastom začnú pribúdať aj investori vyberajúci zisky. Z toho dôvodu sa napríklad Dow Jones v stredu opäť dostal pod hranicu 30-tisíc bodov. Lenže so sezónneho pohľadu patrí práve december k nadpriemerne ziskovým mesiacom a práve koncom roka má prísť k posilneniu tlačenia peňazí zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Ďalšie prekonávanie historických hodnôt svetových búrz je len otázkou času a akcie budú pravdepodobne rásť aj v roku 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa