Európsky plán obnovy myslí aj na energetické zlepšenie hospodárnosti budov. Na Slovensko má z neho na tento účel pritiecť až 700 miliónov eur. Väčšina z tohto balíka, 500 miliónov eur, má ísť na „ozelenenie“ rodinných domov. Zvyšných 200 miliónov eur na obnovu verejných budov, ale len tých historických a pamiatkovo chránených.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) nedávno zverejnilo projekt s názvom „Zelené domy“, ktorého cieľom je podporiť 40-tisíc projektov obnovy rodinných domov. Rozdeľovanie peňazí aj hodnotenie projektov bude mať pod palcom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá patrí pod environrezort.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko po Hegerovi nebude ako pred ním. Plán obnovy z jeho dielne sľubuje reformnú smršť

Odvážne ciele

Ciele úradníkov sú ambiciózne. Chcú znížiť energetickú náročnosť domov až o 30 percent v horizonte dekády alebo dvoch medzi rokmi 2030 – 2040. V pláne obnovy by sa spotreba energie v budovách mala do roku 2050 znížiť o 40 percent v porovnaní s rokom 2020.

Podľa odborníkov nejde o nereálny cieľ. „Podľa našich výpočtov je možné znížiť spotrebu primárnej energie u starších rodinných domov celkovým zateplením a výmenou zdroja tepla v priemere o viac ako 60 percent,“ tvrdí Richard Paksi, analytik Budovy pre budúcnosť.

Environrezort tiež tvrdí, že pri hĺbkovej obnove domov je 30 percentná úspora reálna. V prípade konkrétnych domov sa tento ukazovateľ bude líšiť od prípadu k prípadu.

Čo sa podporí? Skoro všetko

Ambiciózne vyznievajú aj projekty, na ktoré sa chcú európsky peniaze použiť. Pod zelenou obnovou domov bude spadať aj také bežné veci ako výmena okien, zateplenie, zachytávanie dažďovej vody, až po kúrenie či nový výmenník na ohrev teplej vody.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa