Na pomalosť stavebného konania sa sťažujú už roky developeri aj bežní ľudia a začína to prekážať aj úradníkom. Aj preto sa už od minulého roka pripravuje novelu stavebnom zákona, kam patrí aj územné plánovanie. Agenda je pod taktovkou vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina). Ten je známy svojim tajnostkárstvom a inak to nie je ani v tomto prípade.

Hoci sa o dokončení novely stavebného zákona hovorilo už na jeseň minulého roka, len minulý týždeň Š.Holý predstavil náčrt svojich reforiem tohto zastaraného zákona. A aj to nie všetkým zainteresovaným stranám.

Na snímke podpredseda vlády SR Štefan Holý počas tlačovej konferencie po skončení 60. rokovania vlády SR 16. decembra 2020 v Bratislave. Od 19. decembra bude na Slovensku zákaz vychádzania. Od tohto dňa sa začne na Slovensku aj tzv. lockdown. FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Do Sulíka sa pustil už aj Holý, kritizuje ho za snahu navrhnúť zmeny stavebných zákonov

Zrýchlenie výstavby

Podstata zmien v zákone smeruje k tomu, aby sa proces výstavby zrýchlil a zjednodušil. Pomôcť tomu má aj automatizácia procesov a ich digitalizácia. Na to sa má vytvoriť nový informačný systému stavebných konaní Urbion. Ten by mohol generovať stavebné povolenia automaticky a slúžil by aj na uchovávanie stavebnej dokumentácie.

Návrh zákona počíta aj s posilnenou úlohou licencovaných projektantov. Ich stanoviská majú mať väčšiu právnu silu. To by tiež malo priniesť skvalitnenie a zrýchlenie povoľovania výstavby.

Radikálnejšie znejú nápady na úplne zrušenie zdĺhavého územného konania a, naopak, skvalitnenie územných plánov obcí a miest.

Kontroverzie vyvolávajú aj snahy zobrať stavebnú agendu z rúk samospráv a presunúť ju na štát. Stavebné úrady by tak riadil priamo štát, čo je centralizácia, ktorá sa mestám a obciam, samozrejme, nepáči.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa