Za posledný rok sa odtrhli z reťaze zisky súkromných dôchodkov. Najlepší indexový fond v II. pilieri zhodnotil peniaze ľudí o neuveriteľných 58,65 percenta. To je takmer desaťnásobne väčší zisk v porovnaní s najlepším dlhopisovým fondom, ktorý stúpol len o 6,14 percenta.

Väčšine ľudí ušla možnosť astronomického zárobku. Dôvodom je zlé investovanie peňazí do najslabšie zarábajúcich fondov. „Nízke výnosy budú dlhopisové fondy ponúkať pravdepodobne v krátkodobom aj strednodobom horizonte,“ povedal pre TREND výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Ivan Švejna.

Za slabé zárobky môže politika Európskej centrálnej banky (ECB). Regulátor na finančnom trhu vo veľkom nakupuje štátne cenné papiere, čím umelo znižuje ich hodnotu – tento postup sa ľudovo nazýva tlačenie peňazí. Zjednodušene – vysoký dopyt prináša nízke úroky na štátnych dlhopisoch a pokladničných poukážkach.

II. pilier garantované fondy
Infogram

Škody za miliardy eur

Lenže práve do týchto cenných papierov investujú dlhopisové fondy II. piliera, ktoré za posledný rok zhodnotili peniaze od 1,88 do 6,14 percenta. To je oveľa menej v porovnaní so zmiešanými fondami, ktorých výnosy sú od 19,81 do 24,53 percenta, akciových od 20,51 do 44,24 a indexových od 46,34 do 58,65 percenta.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa