Omikronová vlna začína pomaly klesať. Strašiace prognózy o kolapse celého zdravotníckeho systému a preplnených nemocniciach sa nenaplnili. Čoskoro by sa život na Slovensku opäť mohol dostať do normálnych koľají.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to pôvodne predpokladal na konci marca. Premiér Eduard Heger dnes (16. februára)pred rokovaním vlády spresnil, že od 28. februára sa zruší väčšina opatrení, ktoré mali brzdiť šírenie covidu. Všetky susedné krajiny začali uvoľňovať podmienky už pred pár týždňami, nevynímajúc školákov. 

Novinky už po jarných prázdninách?

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) ešte 9. februára informoval, že po jarných prázdninách bude zrejme potrebný v školách len režim individuálnej izolácie pozitívne testovaných školákov a do karantény už nebudú musieť ísť tí, ktorí sa dostali do kontaktu s pozitívnym.

„Do jarných prázdnin, predpokladám, ostaneme pri súčasných nastavených pravidlách. Po prázdninách budú, verím, čísla také dobré, že hlavný hygienik vydá pokyn o tom, že do izolácie budú musieť ísť len tie deti, ktoré budú pozitívne," dodal vtedy minister.

Premiér E. Heger ohlásil aj ďalšie dobré správy. Od konca februára sa zruší domáca karanténa pri kontakte žiakov v triede. Podrobnosti ešte nie sú známe. Zrejme to však znamená, že do karantény pôjde skutočne len ten žiak, ktorý mal pozitívny test – ostatní by mali ďalej chodiť do školy či do škôlky. V súčasnosti musia ísť do karantény aj blízke kontakty pozitívnych, teda ich spolužiaci.

Tohtoročné jarné prázdniny sa začínajú 21. februára na východnom Slovensku. Na prelome mesiacov budú na západnom Slovensku a ako poslední sa z prázdnin potešia na strednom Slovensku. Pred týždňom bola situácia v školách ešte iná. Prezenčne sa vzdelávalo 84,6 percenta žiakov. Ukázali to dáta rezortu školstva, ktoré im nahlásilo cez 90 percent škôl. 

„Po dlhej dobe nám klesol počet žiakov v dištančnej výučbe a stúpol počet tých, ktorí sa vzdelávajú prezenčne," povedal B. Gröhling. K tejto zmene podľa neho prispela aj karanténa skrátená na päť dní. Aktuálne sa tak žiaci rýchlejšie vracajú do tried a počet žiakov, ktorí sa vzdelávajú v škole, rastie. Situácia sa prakticky mení z týždňa na týždeň.

Zmeňte konečne pravidlá, radia analytici

Analytici portálu Dáta bez pátosu dlhodobo radili hlavnému hygienikovi, že podľa vzoru z ostatných európskych krajín treba dať na papier niečo iné, ako len vetu: „Pri jednom pozitívnom žiakovi z AG samotestu ide okamžite do izolácie na päť  dní celá trieda, hoci aj 24 žiakov. Fakt to nedáva zmysel,“ uviedli na sociálnej sieti pred týždňom.

Odporúčali, že treba dať do karantény iba pozitívneho a v prípadne symptomatického žiaka, nech sa vystrábi. „Ale ostatných 20 žiakov nech si zbalí k učebniciam desiatu a ide do školy, nevynímajúc telesnú výchovu,“ dodali analytici s tým, že treba podporovať zdravý životný štýl a pohybové aktivity detí.

Aj podľa riaditeľov škôl je dôležité, aby niekto z kompetentných konečne povedal, že zdravé deti môžu chodiť do školy a prezenčne sa vzdelávať. Len tie, ktoré sú choré a majú príznaky ochorenia, nech zostanú doma a učia sa online.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa