Na nové varianty koronavírusu sme si už pomaly zvykli a nové správy o pandémii často na trh nemajú väčší vplyv. Na konci minulého týždňa sa ale ropa prepadla za jediný deň až o 12 percent. Toto sa nepodarilo ani delta variantu, ani britskému variantu koronavírusu.

Nový variant môže zduplikovať tlak na ekonomiku

Kým v Európa zo všetkých síl bojuje proti delta variantu koronavírusu a problémy majú aj inde vo svete, v Juhoafrickej republike tento vírus práve dostal K.O. Ešte v lete tam kraľoval, následne na jeseň prišiel útlm a pokles prípadov na minimum. V aktuálnej novej vlne, ktorú krajina zažíva, delta nedostala ani šancu.

Na takéto ceny z minulého roka môžeme už len spomínať.
Neprehliadnite

Cena benzínu presiahla 1,50 eur za liter. Pôjde ešte vyššie?

Okamžite ju vytlačil omikron. Celý svet okamžite spozornel, pretože pôvodne sa predpokladalo, že delta bude maximom, čo covid-19 dokáže. Aspoň čo sa týka infekčnosti. Zdá sa, že to bude inak. A to ešte dúfajme, že existujúce vakcíny budú na omikron zaberať, pretože inak má svet problém. Na paniku však zatiaľ nie je dôvod, o novom variante zatiaľ viac nevieme, ako vieme.

Väčší šok ako pri britskom a delta variante

Pandémia je tu už nejaký čas a trh postupne reagoval na nové správy o víruse s rezervou. Boli tu obdobia, keď obavy z pomalého vývoja vakcín tlačili ceny ropy nadol. Zažili sme časy, kedy cena ropy v optimizme prudko rástla. Videl sme niekoľko cenových šokov, ale ten spôsoboval skôr OPEC, ako pandémia.

Boli sme svedkami nástupu dvoch významných variantov, ktoré pandemickú situáciu zhoršovali. Najskôr išlo britský variant, ktorý sa objavil v decembri 2020. V máji 2021 sa začali obavy z delta variantu, ktorý do Európy prišiel pôvodne z Indie. Tieto správy však nevyvolali väčšie znepokojenie na trhu, pretože panovalo presvedčenie, že s vakcínami už bude len a len lepšie.

ropa
Neprehliadnite

USA chcú znížiť cenu benzínu, opatrenia sa však minú účinkom

To platilo do piatku. Správy o objavení novej mutácie spôsobili neporovnateľne väčší šok, ako všetky predchádzajúce. Britský variant s trhom takmer vôbec nezamával a delta variant priniesol dve obdobia, kedy v obavách zo slabšieho dopytu cena ropy postupne klesala. To bolo v auguste a v novembri 2021, pričom išlo o korekcie z historických maxím.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa