Ktorá profesia je podľa vás nebezpečnejšia? Policajt alebo smetiar? Väčšina ľudí by tipovala, že policajt. No napríklad v USA zahynulo v roku 2018 pri práci len 14 zo 100-tisíc policajtov a až 34 zo 100-tisíc smetiarov.

Väčšina by tipovala policajta preto, lebo sleduje filmy a číta knihy, v ktorých sú policajti vystavovaní smrteľnému nebezpečenstvu. Smetiari sa v popkultúre presadzujú omnoho ťažšie, pretože ich príbehy nie sú pre scenáristov veľmi príťažlivé. Rovnako sa do večerných televíznych správ skôr dostane reportáž o hrdinskej smrti policajta, ktorý zasahoval proti drogovému gangu, než o smrteľnej nehode, ktorá sa stala pri čistení lisu smetiarskeho vozidla.

Pri mojej prvej otázke sa ľuďom okamžite vybavia všetky tieto reportáže a filmy, a preto považujú profesiu policajta za rizikovejšiu. Tejto mentálnej skratke sa hovorí heuristika dostupnosti a ako prví ju popísali pred 50 rokmi dvaja ekonómovia a neskorší držitelia Nobelovej ceny Daniel Kahneman a Amos Tversky. Sami varovali, že táto mentálna skratka môže byť nebezpečná, pretože kvôli nej máme tendenciu niektoré riziká nadhodnocovať a naopak, iné podhodnocovať.

Jedným z ďalších príkladov nadhodnocovania rizika vinou našej mentálnej skratky je vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca. V prieskume pre agentúru Focus sa ukázalo, že jej dôveruje omnoho menej ľudí (42 percent) ako napríklad ruskej vakcíne Sputnik V (53 percent). Pritom napríklad o bezpečnosti a účinnosti Sputnika máme podstatne menej informácií ako o vakcíne, ktorú vyvinula AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou (mimochodom pojem „oxfordská vakcína“ sa používa aj v médiách čoraz menej, aj keď by sám o sebe zrejme vyvolával viac dôveryhodnosti).

Výsledkom je, že čoraz viac ľudí sa rozhodne počkať na inú vakcínu, aj keď by sa už dnes mohli nechať očkovať vakcínou AstraZeneca. To sa môže pre nich skončiť fatálne, keďže sú počas celej tejto doby ďalej vystavení riziku nákazy.

Účinnosť

Za nedôveru voči oxfordskej vakcíne môžu rôzne informácie, ktoré nám o vakcíne sprostredkovávali média v dobe, keď verejná mienka zápasila s ochotou očkovať sa akoukoľvek vakcínou. Význam niektorých zistení navyše zbytočne zveličovali niektorí politici a médiá. Napríklad hneď od začiatku sa zdalo, že účinnosť vakcíny je nižšia ako pri konkurencii.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa