Minister financií Igor Matovič sa snaží získať verejnú podporu pre jeho daňovo-odvodovú reformu cez výrazné zvyšovanie prídavkov na deti. Sľubuje si od nich okrem iného aj riešenie nepriaznivej demografickej krivky.

Ak nič iné, tak sa aspoň dotkol vážneho problému, na ktorý už roky poukazujú ekonómovia, sociológovia či demografi. Keď sa súčasná produktívna populácia dostane o niekoľko desiatok rokov do dôchodkového veku, ekonomika bude mať veľký problém uživiť nákladný sociálny a dôchodkový systém. Tento problém by sa vyriešil, ak by sa zvýšila pôrodnosť, ktorá je v súčasnosti veľmi nízka (1,5 dieťaťa na jednu ženu).

Slovensko nie je jediná krajina, ktorá musí riešiť problém s nízkou pôrodnosťou. So zmenšujúcim sa počtom detí sa snaží vysporiadať prakticky celý rozvinutý svet už dlhšie. Aj keď stratégie sa zvyknú opakovať, len málokedy prinášajú hmatateľné výsledky. Asi najčastejšou stratégiou sú finančné stimuly pre rodičov: jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý sa vypláca aj na Slovensku (vyše 800 eur), alebo zvyšovanie materskej dovolenky a detských prídavkov.

Aktuálny nápad I. Matoviča je v porovnaní s inými štátmi relatívne štedrý, ale nie zase až tak prehnaný. Veľmi štedré je napríklad Estónsko. Okrem rok a pol trvajúcej materskej dostáva rodina s troma deťmi mesačne viac ako 500 eur mesačne.

Grécka vláda zase dáva rodičom pri narodení dieťaťa približne 2tisíc eur. Ešte štedrejší sú v Rusku. Od roku 2007 dávajú matkám jednorazovú dávku, ktorej hovoria „materinský kapitál“ a jeho výška dosahuje sumu viac ako 5 tisíc eur.

Materinským kapitálom chcel najskôr Vladimír Putin motivovať rodičov, aby mali aspoň dve deti. Lenže zavedenie tejto dávky malo len malý a krátkodobý efekt. Najnovším trendom v Rusku sú bezdetné páry, preto od minulého roka majú na materinský kapitál nárok aj rodičia s jedným dieťaťom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa