Nemecká ekonomika postupne klesá zo svojho piedestálu priemyselného premianta a exportného giganta. Príčiny sú známe a nedá sa vyhovárať len na pandémiu.

Ak sa neurobia štrukturálne zmeny, Nemecko sa presunie na perifériu a nahradí ho Čína. Nie je to otázka najbližších rokov, už sa to deje. Európa bude dúfať, že Berlínu sa podarí zvládnuť túto výzvu. A Slovensko by malo držať palce v prvom rade. Prečo? 

Rastieme a padáme s Nemeckom

Slovensko je malou a otvorenou ekonomikou, ktorá citlivo reaguje na dianie vo svete. Objem nášho exportu dosahuje približne úroveň nášho ročného výkonu ekonomiky, konkrétne 90 percent. A objem importov tiež, ten dosahuje 89 percent ročného výkonu ekonomiky.

Nemecko je naším najväčším exportným aj importným partnerom, smeruje tam 22 percent nášho exportu. To sú však len vývozy priamo do Nemecka. Ak k nim pripočítame vývozy do krajín, ktoré sú tiež silno prepojené s Nemeckom, dostaneme sa nad 50 percent. Polovica výkonu nášho hospodárstva teda závisí priamo či nepriamo od Nemecka.

Napriek emisnej kauze zvýšil vlani Volkswagen čistý zisk nad 12 mld. eur
Neprehliadnite

Nemecký ekonomický model stojí pred výzvou storočia

Z Nemecka pochádza viac ako 16 percent nášho importu. To je viac ako dosahujú Rusko a Čína spoločne.

Nemožno sa preto čudovať, že výkon nášho hospodárstva úzko koreluje s výkonom nemeckej ekonomiky. Samozrejme, vstup do EÚ naštartoval rýchlejší rast našej ekonomiky, ktorá tempom rastu ďaleko prekonávala Nemecko. Ale periódy silnejšieho a slabšieho rastu ekonomiky máme spoločné.

Najviac daní u nás platia Nemci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa