Ekonomické oživenie Nemecka je ohrozené neustálym globálnym obmedzovaním dodávok, čo zasiahlo najmä automobilový priemysel, ktorý v krajine dominuje. Práve na ten nemecký je napojený aj slovenský automobilový priemysel.

Nedostatok medziproduktov sa neobmedzuje iba na polovodiče. „Sú to aj kovové produkty, plastové výrobky, dokonca aj papier,“ povedal prezident mníchovského inštitútu pre ekonomický výskum Ifo (Information and Forschung) Clemens Fuest pre Bloomberg TV.

Druhým dôležitým faktorom je podľa neho pretrvávajúca pandémia a fakt, že opäť začal rásť počet infikovaných ľudí na covid-19. Kľúčové meradlo podnikateľskej dôvery v najväčšiu európsku ekonomiku podľa Ifo kleslo v auguste na 99,4 z júlovej hodnoty 100,7. Pokles bol väčší, ako ekonómovia predpokladali. „Je úplne zrejmé, že výhľad rastu bude potrebné revidovať smerom nadol,“ doplnil C. Fuest.

Prognózujú nižší rast

Potvrdzuje to aj nemecká centrálna banka Bundesbank. Uviedla, že tohtoročný ekonomický rast odhaduje na nižšiu hodnotu než 3,7 percenta, ktorú prognózovala v júni.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa