Ako sa blíži hlasovanie poslancov parlamentu o návrhoch zakázať nedeľný predaj v maloobchode, tak pribúdajú aktivity, ktoré sa prihovárajú v prospech alebo neprospech takého opatrenia.

Najnovšie sa do verejného diskurzu zapojila platforma „Ako dlho vydržíme“, ktorá zastupuje najmä obchodné centrá, a Iniciatíva slovenských maloobchodníkov. U agentúry Focus si dali urobiť na prelome mája a júna prieskum verejnej mienky .

Obchodné centrum Aupark v Košiciach je otvorené, väčšina prevádzok je však zatvorených
Neprehliadnite

Za a proti nedeľnému predaju. Prečítajte si názor zástupcov obchodu

Z prieskumu vyplýva, že 69 percent opýtaných považuje prijatie tzv. výhrady vo svedomí za dobré riešenie. Za zlé riešenie ho označilo 20 percent respondentov z vyše tisícovej vzorky obyvateľov a 11 percent sa nevedelo vyjadriť.

Zamestnanec by mal teda podľa väčšiny v prieskume mať právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ by to musel akceptovať.

Petícia proti zákazu

Predstava Daniela Krakovského z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov je, aby sa na záujem či nezáujem pracovať v nedeľu pýtali pracovníkov ešte pri prijímaní do zamestnania. „Bolo by to súčasťou pracovnej zmluvy, takže by ho nikto nemohol nútiť.“

Za podobné riešenie je aj občianska iniciatíva „Nechajme to otvorené“, ktorej sa do petície na webe podpísalo za týždeň 12-tisíc ľudí. „Navrhovaný zákaz nedeľného maloobchodného predaja rozdeľuje spoločnosť. Mali by sme nájsť preto riešenie, ktoré zohľadní potreby jednej skupiny ľudí tak, aby zároveň neobmedzovalo potreby inej skupiny ľudí s opačným názorom. Najvhodnejším riešením by mohlo byť prijatie zákona o výhrade vo svedomí v prostredí maloobchodu,“ tvrdia predstavitelia iniciatívy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa