Snaha čo najviac okresať vysoké náklady a záujem niesť čo najnižšie bremeno regulácie. To sú dva hlavné trendy slovenského trhu s poistením. Na ich dominancií nič nezmenila ani minuloročná pandémia. Hneď v úvode minulého roka skončil Aegon pod značkou NN. Neprešlo ani pár mesiacov a oznámenie o prevzatí klientov Axa vydala spoločnosť UNIQA.

„Zlučovanie spoločností znižuje konkurenciu na trhu, a skôr či neskôr môže začať deformovať ponuku poistných produktov,“ konštatuje v Správe o finančnej stabilite Národná banka Slovenska (NBS). Výsledkom s najväčšou pravdepodobnosťou bude zdražovanie poistiek. S časti sa to už deje pri poistení automobilov. Práve tento produkt mal roky veľmi nízke ceny. Časť poisťovní ho niektoré roky dokonca predávala so stratou. No dnes to už neplatí. Minulý rok priemerná cena povinného zmluvného poistenia (PZP) dosiahla hodnotu 126 eur.

Matovič a nový premiér Heger
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Neschopnosť vlády je aspoň na niečo dobrá. Krajina odoláva zdražovaniu

Drahšie poistenie aut

Tento rok PZP zdražie ešte o niečo viac. „Predpokladaný medziročný nárast v roku 2021 je približne o štyri percentá. To znamená, že poistné by malo nominálne narásť priemerne asi o päť eur,“ hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete. Pred viac ako dekádou prudké zlacňovanie odštartovala ČSOB poisťovňa. Na jej zníženie cien reagovala aj konkurencia. Ešte pred piatimi rokmi zvýšil tlak na zlacňovanie príchod malých a dravých online poisťovní. Súčasný vývoj je opačný. Zlučovanie poisťovní prináša zdražovanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa