Internetový sprievodca trhom práce (ISTP) zaregistroval od začiatku roka rapídny nárast ponúk v IT oblasti. „Počet nových voľných pracovných miest sa pri inzerovaní zvýšil o viac ako 300 percent,“ vysvetľuje projektový vedúci ISTP Pavol Hudec. Najviac ponúk pribudlo v júni.

IT sektor
Neprehliadnite

Dopyt po IT odborníkoch je rekordný, ukazujú dáta Profesie

Absolútnym trhákom sú špecialisti v oblasti databáz a počítačových sietí. Pri analýze inzerovaných ponúk však treba podotknúť špecifickosť odvetvia. Kvalitní pracovníci v IT oblasti sa hľadajú prostredníctvom rôznych kanálov. Skutočný dopyt je pravdepodobne výrazne väčší.

Výška inzerovaných platov na pracovných portáloch
  • Backend, software developer: 1 400 až 3 200 eur
  • C++ programátor: 1 200 až 3 000 eur
  • Dátový analytik: 1 200 až 3 000 eur
  • IT projektový manažér: 2 000 až 3 000 eur
  • IT tester: 1 800 až 4 000 eur
  • Programátor priemyselných robotov: 1 200 až 2 500 eur
  • Špecialista IT bezpečnosti: 2 500 až 3 000 eur

 

„Ak chcete patriť medzi najlepšie zarábajúcich zamestnancov na Slovensku, svoju kariéru by ste mali budovať v IT. Odvetvie IT sa totiž vyznačuje najvyššou priemernou hrubou mesačnou mzdou spomedzi všetkých odvetví, a to na úrovni 2 206 eur. Manažér riešení informačných technológií mesačne zarábal v prvom štvrťroku tohto roka v priemere 4  771 eur v hrubom a medziročne si prilepšili o takmer 17 percent. Nielen manažéri, ale aj špecialisti v IT oblasti ako softvérový architekt, dizajnér alebo IT architekt, projektant mali priemernú mesačnú mzdu viac ako 3 200 eur,“ vysvetľuje P. Hudec.

Ítečkárkou môže byť aj žena

Digitálne ženy
Neprehliadnite

Digitálne ženy: Vzory pre dievčatá, ktoré sa neboja IT

IT sektor je stále skôr mužskou doménou. Situácia sa však pomaly mení a mnohé ženy vnímajú flexibilitu a možnosť zladiť prácu s rodinou ako výhody tejto oblasti.

Osvetu a vzdelávanie už niekoľko rokov rozvíja občianske združenie Aj Ty v IT. Od roku 2012 prešlo cez ich aktivity a kurzy 25-tisíc dievčat a žien.

Zvýšený záujem zaznamenali počas pandémie online kurzy. Od začiatku roka 2021 už odučili tisíc online hodín a na pandemické leto si pripravili viacero zaujímavých aktivít. „V spolupráci s American Spaces v Banskej Bystrici a Košiciach sme v júli a koncom augusta pripravili program Creativity is my middle name – Tech for Girls! pre dievčatá na základných a stredných školách, v rámci ktorých sa môžu zdokonaliť v grafike, naučiť sa pracovať s lego robotmi a ozobotmi, tvoriť animácie a vytvárať vlastné počítačové hry,“ vysvetľuje z PR a marketingu Monika Kapráliková.

Pre ženy v rôznych životných situáciách, ktoré rozmýšľajú nad IT, pripravili v spolupráci so spoločnosťou Microsoft program DigiWomen. „Pri podpore záujmu o technológie je však potrebné začať už pri najmenších dievčatách a ukazovať im, že technológie vedia byť kreatívne a zábavné a nejde len o niečo chladné a pre ne vzdialené,“ dopĺňa.

Precízne ženy s kritickým myslením

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa