Budeme životaschopnú prírodu postupne vidieť už len na historických obrazoch ? Na naliehavé problémy ako je potravinová kríza, sucho a ničivé požiare, sa traja mladí Taliani zo skupiny „Ultima Generazione“ (Posledná generácia) rozhodli upozorniť v galérii vo Florencii, kde sa prilepili k Botticelliho obrazu s názvom „Jar“. Bijú na poplach, že krajina, a v podstate aj celý svet, smerujú k sociálnemu a ekologickému kolapsu.

Botticelliho obraz pripomína bohov plodnosti a úrody - rozmanité druhy rastlín, stromy plné ovocia. Obavy, že to všetko budeme čoraz menej vidieť priamo v prírode, neskrývajú ani talianski agropodnikatelia.

Asociácia talianskych poľnohospodárov Coldiretti najnovšie oznámila pokles úrody plodín až o 45 percent. Produkcia kukurice a krmív pre zvieratá klesla o 45 percent, výnosy ryže a pšenice zaznamenali pokles o 30 percent. Ovocinári hlásia pokles o 15 percent. Mliečna produkcia hlási 20 percentné poklesy v súvislosti s extrémnymi horúčavami, ktoré vyčerpávajú zvieratá. Prezident asociácie Coldiretti Ettore Prandini preto vyzval na okamžité mimoriadne opatrenia na záchranu úrody a upozornil na budúcnosť farmárov, ktorí čelia existenčným problémom.

Nespoznávajú svoje polia, horúčavy menia ich podobu

Za bežných okolností by úroda na ryžových poliach mala byť v tomto čase po kolená, no nie je ani po členky, chýba voda na zavlažovanie polí. Kritická situácia je v regióne, ktorý spadá do takzvaného zlatého trojuholníka ryžových polí. Tie zásobujú ryžou arborio, vhodnou na populárne talianske rizotá, nielen Taliansko, ale celú Európsku úniu. 60 percent z 1,5 milióna ton produkcie ryže v Taliansku sa každoročne exportuje.

58-ročný farmár Dario Vicini, ktorý má farmu v dedine Zeme, približne 70 kilometrov od Milána, pre AFP uviedol že jeho príjem sa tento rok zníži dramaticky, a to o 80 až 90 percent. Ďalší farmár z regiónu, Enrico Sedino, hovorí, že ak nebude viac vody, môže prísť o celý obrat.

Hladina najdlhšej rieky v Taliansku Pád je momentálne na historicky najnižšej úrovni, od roku 1952. Takmer suché zavlažovacie kanály a hlboké praskliny v pôde sú toho dôkazom. To však môže mať katastrofálne následky pre viac ako štyritisíc ryžových fariem na rozlohe vyše 220-tisíc hektárov. A kým v roku 2020 spotreba ryže v krajine vzrástla, teraz hrozí, že jej bude na klasické talianske rizoto nedostatok.

Rátajú škody, ktorých koniec je v nedohľadne

Talianski farmári očakávajú tento rok 30-percentné straty úrody ryže. Spracovateľský priemysel ako následok extrémneho sucha predpovedá straty vo výške troch miliárd eur. Posledné výdatné dažde boli koncom minulého roka a odvtedy panuje suché počasie. Ak aj príde dážď, tak len v podobe krátkych, no silných búrok, ktoré skôr vyvolávajú obavy z ďalších škôd.

Miestne talianske úrady tiež varovali, že rezervy vody sa extrémne rýchlo míňajú a zásoby sa môžu vyčerpať do konca júla. Ryžové polia sú zavlažované aj vodou z jazera Maggiore či jazera Como. Asociácia Coldiretti však hlási rapídny pokles hladiny vôd aj v týchto jazerách.

Na závažnosť situácie upozornili úrady, keď už začiatkom leta vyhlásili v piatich talianskych regiónoch mimoriadny stav pre nedostatok vody a vláda vyčlenila na pomoc farmárom takmer 40 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa