Dnešní pracujúci budú do penzie chodiť po odpracovaní 40 rokov. Ministerstvom práce navrhovaná zmena začne pravdepodobne platiť už v priebehu budúceho roku „Považujem to za fér voči manuálne pracujúcim ľuďom. Hlavne pri pásovej výrobe je pre starších zamestnancov veľmi ťažké stíhať rýchle pracovné tempo,“ povedal počas tlačovej konferencie minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Nesplnenie pracovných noriem je dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru. Strata zamestnania tesne pred dôchodkom odsúdila mnohých Slovákov na niekoľko rokov poberania sociálnych dávok. Dnes síce človek získa nárok na penziu po odpracovaní 15 rokov, ale štát začne peniaze reálne vyplácať až po dosiahnutí dôchodkového veku. Jeho presná výška je stanovená zákonom.

Ako 64-roční teraz odchádzajú do penzie ľudia narodení po 1. januári 1966.Občan narodený v roku 1970 môže ísť do dôchodku až v roku 2034. V prípade schválenia reformy sa hranica zníži až o štyri roky. Ten istý človek, ktorý nepretržite pracuje od 18 rokov, môže ísť do penzie už v roku 2028.

Skorší odchod pre zdravotníkov

Pre nedostatok personálu odpracujú obrovské množstvo nadčasov ľudia pôsobiaci v slovenskom zdravotníctve „Vo väčšine prípadov im navyše odrobené hodiny nikto nepreplatí. Preto navrhujeme, aby ich mohli vymeniť za skorší odchod do penzie,“ povedal po stretnutí s ministrom práce predseda Moderných odborov Zoroslav Smolinský. Podľa jeho odhadov schválenie tejto zmeny umožní ľuďom odísť do dôchodku o tri až štyri roky skôr.

„Každému jednému zamestnancovi sa nepreplatené nadčasy môžu evidovať v rámci celoživotného konta pracovného času,“ dodal Z. Smolinský. To môže byť vytvorené napríklad v rámci IT systému Sociálnej poisťovne. „Je to zaujímavý podnet a budeme analyzovať možnosti jeho zavedenia v slovenskej praxi,“ reagoval M. Krajniak.

Skorší odchod do penzie zníži mesačný dôchodok o desiatky eur.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Skorší odchod do penzie zníži mesačný dôchodok o desiatky eur.

Rýchlejší odchod, nižšia penzia

Skorší odchod do penzie sa má týkať všetkých profesií s nepreplácanými nadčasmi. Teda nielen zdravotníkov, ale aj hasičov a policajtov. Ľudia pracujúci v súkromnom sektore pravdepodobne takúto možnosť mať nebudú, keďže v ich prípade firmy musia pod hrozbami vysokých sankcií preplácať hodiny odpracované navyše.

Modernými odbormi navrhnutá zmena môže podľa ministra práce pomôcť rodičom vychovávajúcim deti. Už dnes si môžu čas strávený na materskej dovolenke medzi sebou rozdeliť matka a otec. Odmenou za hodiny strávené s potomstvom je skorší odchod do penzie. Lenže pri súčasnej evidencií v praxi vznikajú problémy a výsledkom sú nie vždy presné výpočty. Problém má vyriešiť práve celoživotné konto pracovného času. V ňom každý občan bude priebežne vidieť, o koľko sa mu skracuje odchod do dôchodku na základe vyčerpanej materskej dovolenky alebo odpracovaných nadčasov.

Odvrátenou stranou skoršieho odchodu do penzie je nižší dôchodok. Vzorec na výpočet dôchodku totiž obsahuje parametre ako výška platu, priemerná mzda a počet odpracovaných rokov. Menej peňazí v starobe prinesie práve materská dovolenka a rýchlejší odchod do penzie. Za každý jeden rok skoršieho odchodu sa penzia zníži o 3 až 7 percent. Zmena je preto výhodná hlavne pre ľudí, ktorí vo vyššom veku stratili prácu a už sa nedokážu znova zamestnať.