Koho by už nelákali pokojné návštevy galérií, môže v nich chtiac-nechtiac zažiť aj pomerne adrenalínové situácie. Aj preto sa návštevníkom môže stať, že ich pri vstupe vyzvú, aby si k vystaveným obrazom nebrali mobilný telefón ani ruksak. Môžu to totiž byť nástroje, ktorými aktivisti ohrozia umelecké skvosty.

Spoločné vyhlásenie

Takmer sto riaditeľov umeleckých inštitúcií po celom svete sa v novembri podpísalo pod spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú obavy z čoraz častejších útokov na slávne diela v múzeách a galériách. Ako uviedol britský Guardian, medzi signatármi sú šéfovia Metropolitného múzea umenia či Guggenheimovho múzea v New Yorku, Národnej galérie v Londýne, talianskej galérie Uffizi, francúzskeho Louvru či Musea Nacional del Prado v Španielsku. Vo vyhlásení popisujú, že „aktivisti vážne podceňujú krehkosť nenahraditeľných predmetov, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.“

Umenie alebo život. Čo je viac?

Ako vyzerá „nájazd“ aktivistov, ktorí sa rozhodnú upozorniť na závažnosť klimatických problémov, na vlastné oči už videli vo viacerých galériách po celom svete.

V júli sa traja mladí Taliani zo skupiny „Ultima Generazione“ (Posledná generácia) v galérii vo Florencii prilepili k Botticelliho obrazu s názvom „Jar“. Takto chceli upozorniť, že nielen ich krajina, ale celý svet smerujú k sociálnemu a ekologickému kolapsu.

Spomínaný Botticelliho obraz pripomína bohov plodnosti a úrody − rozmanité druhy rastlín, stromy plné ovocia. Mladí Taliani sa obávajú, že životaschopná príroda už bude postupne o pár rokov iba spomienka zaznamenaná v historických dielach.

Podobné obavy vyjadrujú aj aktivisti v ďalších krajinách. Dvoch protestujúcich, ktorí svoju nespokojnosť s riešením klimatickej krízy dali najavo na obraze holandského maliara Jana Vermeera Dievča s perlou, odsúdil holandský súd na dvojmesačné väzenie. V Ríme si to zase odnieslo dielo Vincenta van Gogha, ktoré protestujúci najprv poliali polievkou, a potom sa k nemu prilepili.

V austrálskej Canberre sa aktivisti prilepili k Warholovým dielam. Tamojšia Národná galéria nechcela incident viac komentovať, aby nepropagovala podobné akcie a nemusela podrobnejšie komentovať svoje bezpečnostné opatrenia.

„Zaujíma vás viac ochrana obrazu ako ochrana planéty a ľudí?“ Aj takéto otázky kládli aktivisti pri obraze Van Goghových Slnečníc v Londýne, pripomína Guardian s tým, že viaceré environmentálne organizácie v USA aj v Európe potvrdili, že v protestných akciách budú pokračovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa