Vysoké ceny potravín a energií kvária svet. Doplatia na to najmä krajiny tretieho sveta. Nie je preto prekvapením, že sa začala mediálna vojna na geopolitickej úrovni, ktorá má pomôcť politicky neutrálnym krajinám rozhodnúť sa, či sa postavia na stranu Západu alebo Východu.

Počas víkendu ruský prezident povedal, že za vysoké ceny potravín nemôže blokáda čiernomorských prístavov, ale monetárna politika Spojených štátov. Začiatok rastu cien bol podľa Vladimíra Putina položený vo februári 2020 masívnou reakciou Fedu na prichádzajúcu koronakrízu.

„Naši partneri spravili veľa chýb a teraz hľadajú obetného baránka,“ dodal ruský prezident. K vysokým cenám potravín prispela aj kríza s umelými hnojivami, ktorú spôsobil nedostatok zemného plynu. Je následkom „krátkozrakej energetickej politiky“ Európskej únie, pokračoval V. Putin.

Už dávno pred slovami ruského prezidenta si podobnú kritiku vyslúžil on sám z úst amerického prezidenta. Joe Biden v apríli označil za dôvod vysokej inflácie „Putinov cenový nárast“. Problémom tejto logiky ale je, že praktický celý nárast inflácie sa odohral dávno pred útokom Ruska na Ukrajinu.

Rusko ku globálnej inflácii prispelo, nie však k jej minulému rastu, ale skôr udržaniu sa na vyššej úrovni v budúcnosti, a to cez zvýšené prémie na energie a potraviny. Boli to naopak Spojené štáty, ktoré vznik inflácie svojimi fiškálnymi balíčkami výrazne podporili.

Yellenovej flip-flop

Americký prezident je republikánmi dlhodobo kritizovaný za to, že k vysokej inflácii prispel svojou expanzívnou fiškálnou politikou. Keď svet zasiahol covid a rozbili sa globálne dodávateľské siete, takmer dvojbiliónový stimul domácnostiam padol na veľmi neúrodnú pôdu. Ľudia získali vysokú hotovosť, no ponuka tovarov a služieb bola limitovaná. Následkom boli prudko rastúce ceny a mzdy.

Koncom týždňa sa rozprúdila veľká kontroverzia po tom, ako americká ministerka financií Janet Yellenová mala údajne na prezidenta tlačiť, aby sa jeho stimulačný balík znížil o tretinu. „Obávala sa, že tak veľa peňazí vo vreckách spotrebiteľov a podnikateľov zvýši ceny v čase, keď pandémia spôsobuje veľký nedostatok tovarov, po ktorých bol obrovský dopyt,“ napísal Owen Ullmann, spisovateľ pracujúci na autobiografii J. Yellenovej.

Ministerka financií v sobotu reagovala, že to nie je pravda a balík mal jej plnú podporu. Napriek tomu predtým priznala, že sa v predpovedaní inflácie mýlila, keď očakávala, že bude iba dočasná. „V ekonomike nastali neočakávané a veľké šoky, ktoré zvýšili ceny energií a potravín, a vytvorili úzke hrdlá na strane ponuky, ktoré mali na ekonomiku negatívny vplyv – v tých časoch som in plne nerozumela,“ povedala J. Yellenová.

Inflácia začína byť širokospektrálna

Či J. Biden alebo V. Putin, obaja majú svoj podiel na vysokej globálnej inflácii. Napriek tomu, že v Spojených štátoch už začala inflácia klesať, dostať ju k cieľu centrálnej banky bude značne komplikované. Bude si to vyžadovať buď ekonomickú recesiu alebo ďalší prepad akcií.

Protests Roil Sri Lanka As State Of Emergency Is Declared
Neprehliadnite

Svetom sa valí lavína. Vysoká inflácia, nadmerné dlhy a silný dolár zbankrotujú mnohé krajiny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa