Hlavný stratég jednej z najväčších investičných bánk a najväčšieho správcu peňazí v americkej ekonomike Mike Wilson má chmúrny výhľad na finančný trh. Nie je pritom sám. Viacerí odborníci predpovedali pokles indexu S&P 500 k úrovni 3 000 bodov, teda ešte o takmer 20 percent nižšie, ako boli pri minimách v októbri. Akcie však idú nahor a prekonali hladinu 4 000 bodov, tak ako to je?

Balíky na vozíku v logistickom centre spoločnosti Amazon v nemeckom Mönchengladbachu
Neprehliadnite

Zisky firiem už klesajú, hoci recesia sa ešte ani nezačala. Črtá sa obrat

M. Wilson predpovedal, že aktuálna výsledková sezóna za štvrtý kvartál roka 2022 zobudí investorov, a tí zočia neradostnú realitu čoraz slabších ziskov spoločností. Pred začiatkom zverejňovania výsledkov nevyhádzal z údivu, v akej pohode je väčšina jeho klientov. Tí na to pritom nemajú dôvod.

Zákon recesie

Prečo by mali zisky klesať, keď ekonomika ešte nie je v recesii? Z dvoch jednoduchých dôvodov, pričom oba súvisia s infláciou a ekonomickým cyklom. V čase horúcej ekonomiky prudko rastú ceny vstupov, ako sú energie či mzdy. A v súčasnosti je problémom hlavne tá druhá zložka.

Mzdy, ako je známe, nie sú flexibilné smerom nadol. Je veľmi problematické znížiť mzdy, hlavne ak sú zamestnanci združení v odboroch. To už ich podnik radšej prepustí. S tým je však spojené odstupné, čo znamená niekoľko (vysokých) platov naviac.

Ceny na výstupe však začínajú spomaľovať s tým, ako spomaľuje ekonomika, zákazníci váhajú s nákupmi a firmy musia znižovať ceny, aby v konkurencii uspeli a vôbec niečo predali.

Je to presne opačný trend ako počas pandémie. Vtedy síce niektoré sektory ekonomiky zamrzli, ale vláda vyplácala kompenzácie firmám aj ľudom, zatiaľ čo náklady klesali. Energie boli lacné, mzdy stabilné a úvery skoro zadarmo. Zisky spoločností sa teda nečakane skoro zotavili.

Teraz je to presne naopak, náklady rastú rýchlejšie ako tržby. Nehovoriac o rastúcich úrokoch. Čo majú robiť firmy ak výnos ich majetku je nižší, ako úrokové náklady?

Firma majú negatívnu ziskovú páku a tá začína prúdiť z bilancie do výkazu ziskov a strát. Toto je veľmi podcenená udalosť, počas pandémie mali firmy pozitívnu ziskovú páku a väčšie zadlženie im prinieslo vyšší zisk. Teraz je to naopak.

Mike Wilson, hlavný stratég Morgan Stanley

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa