Mestá a obce majú za sebou dve kolá celoplošného testovania ľudí na koronavírus. Niektoré už majú za sebou testovacích kôl aj viacero. Ich skúsenosti sa dajú zhrnúť do niekoľkých faktov. Skoro všetky oslovené samosprávy tvrdia, že im klesá počet pozitívnych ľudí, ale aj účasť na testovaní.

Tiež im klesá ochota opakovať testovacie akcie „donekonečna“, pretože je to nápor na ich ich rozpočty, zamestnancov aj zdravotníkov. Na druhej strane, náklady na testovanie sú stále vysoké na už aj tak napäté rozpočty samospráv.

Snímka z odberového miesta na futbalovom štadióne v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku. Pezinok, 23. januára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Mestá pri celoplošnom skríningu tromfli štát. Chaos sa snažili odbúrať systémom a nápadmi

Pozitivita klesá, ale pomaly

Košice v rámci druhého kola januárového testovania urobili viac ako 83-tisíc testov. Tie odhalili 754 pozitívnych, čo predstavuje 0,9-percentnú pozitivitu. „Pre Košičanov je to štvrté kolo testovania, zdá sa, že sa to trocha zlepšuje, ale stále to nie je to, čo očakávame. V prípade, že sa spustí Covid-automat, vyzerá to, že Košice sa len tak ľahko testovania nezbavia,“ povedal cez víkend primátor mesta Jaroslav Polaček.

V Partizánskom klesla miera pozitivity v porovnaní s minulým týždňom z úrovne 1,68 na 1,19 percenta. „Priznám sa, čakal som väčší pokles,“ uviedol primátor Jozef Božik.

Vo Zvolene cez víkend testovali len jeden deň. Pozitivita testov klesla medzi prvým a druhým kolom z 1,04 percenta na 0,6 percenta. Jednodňové testovanie má podľa primátorky Lenky Balkovičovej šetriť sily potrebného zdravotníckeho personálu.

V Trnave sa počet pozitívnych drží na podobnej úrovni okolo jedného percenta z otestovaných. 

Počet ľudí, ktorí sa prišli testovať tiež klesá, ale čísla z tohto víkendového testovania a z predchádzajúceho týždňa sa nedajú úplne porovnávať.

„Zatiaľ čo tento víkend sa chodili otestovať hlavne ľudia, ktorí to chceli, lebo mali zdravotné príznaky, minulý týždeň chodili všetci, aj takí, ktorí žijú v bubline a výsledok testu potrebovali len na to, aby mohli ísť napríklad do prírody,“ vysvetľuje Katarína Rajčanová, hovorkyňa Bratislavy. Aj preto sa v hlavnom meste pozitivita testov mierne zvýšila z 0,6 na skoro jedno percento.

Pocity primátorov miest celkom dobre vystihol Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína. „Snažíme sa zo všetkých síl reagovať na súčasnú, mimoriadne náročnú a vyčerpávajúcu situáciu, zodpovedne. Všetci sme už unavení, máme toho dosť,“ skonštatoval minulý týždeň.

Náklady v desiatkach tisíc

Z týchto vyjadrení je jasné, že testovanie sa bude opakovať v mestách a obciach aj po zavedení Covid- automatu. Náklady na testovanie sa pohybujú vo väčších mestách v desiatkach až stovkách tisíc eur. Nitru napríklad tretie celoplošné kolo testovania vyšlo na 180-tisíc eur, predošlé kolá stáli 60-tisíc každé. Bratislava odhaduje náklady na obe kolá nad 100-tisíc eur.  Trnava vyčísľuje náklady na zhruba 140-tisíc eur za minulé kolo a podobné náklady očakáva aj tento raz. Aj preto sú mestá čoraz vyčerpanejšie nielen finančne, ale aj personálne.

Vedenie Nitry dokonca prekvapilo, že aj na dobrovoľné posledné kolo testovania prišlo viac ľudí ako  čakalo. „Naše odhady v piatok hovorili o tom, že sa príde otestovať 10-15-tisíc ľudí, no reálne ich prišlo 25 042, čo je ohromujúce číslo,“ dodáva Tomáš Holúbek, hovorca Nitry. Pozitivita testov síce v  meste pod Zoborom v poslednom kole mierne narástla, ale to najmä kvôli tomu, že sa tam boli testovať ľudia z okolitých dedín.

Snímka z odberového miesta na futbalovom štadióne v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku. Pezinok, 23. januára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Zdroj: Michal Svítok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa