V auguste v Európskej komisii prebral pracovnú agendu po Fransovi Timmermansovi. Výkonný podpredseda EK Maroš Šefčovič má za úlohu presadzovať vytýčené ciele Európskej zelenej dohody (Green Dealu) a zavádzať ich do praxe. Šéfka EK Ursula von der Leyenová od neho očakáva intenzívnejší dialóg s priemyslom.

Eurokomisia si dala za cieľ, že Európska únia bude nielenže posilňovať zelenú transformáciu, ale zároveň s tým sa stane i jednou z najsilnejších ekonomík sveta. S pribúdajúcimi krízami sa však podľa mnohých zástupcov hospodárstva tieto ciele vzďaľujú a európsky priemysel stojí na križovatke, z ktorej môže zísť na cestu deindustrializácie. M. Šefčovič pre TREND vysvetľuje, ako chce tomuto scenáru predísť a ako sa stavia k nemeckým požiadavkám na dotovanie cien elektriny.

Predstavitelia nemeckých spolkových krajín od EK žiadajú, aby umožnila dotovať elektrinu pre priemysel a energeticky náročné podniky. Vidíte tieto návrhy ako reálne?

Rastúce ceny energií po ruskej invázii na Ukrajinu majú na európsky priemysel veľký vplyv. Európska komisia prijala celý rad opatrení na obmedzenie vplyvu vojny na ceny energií v EÚ, ktoré už prinášajú výsledky. Veľkoobchodné ceny opäť klesli na predvojnovú úroveň a priemysel preukázal svoju schopnosť inovovať vrátane prechodu na alternatívne zdroje energií. Upravili sme rámec štátnej pomoci, aby sme umožnili dodatočnú podporu pre naše firmy v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Ako reagujete na nemecké návrhy na preklenovacie obdobie? Za akých podmienok by boli prijateľné?

Ak hovoríme konkrétne o Nemecku, EK schválila niekoľko schém na podporu najmä energeticky náročných priemyselných odvetví, ako aj všeobecnú schému na podporu hospodárstva (súčasť nemeckej cenovej brzdy pre elektrinu, plyn a teplo, takzvanú gas- und Strompreisbremse).

Ak sa pozrieme do budúcnosti a budeme mať na pamäti ponaučenie z energetickej krízy a zníženie európskej závislosti od jedného dodávateľa plynu, potrebujeme zmeniť spôsob fungovania nášho trhu s elektrinou a viac sa spoliehať na domácu výrobu a lacnejšie obnoviteľné zdroje energie.

Potrebujeme tiež investovať do vodíka ako kľúčového nástroja na dekarbonizáciu ťažkého priemyslu.

V čom vidíte riziká dotovaných cien elektrickej energie pre priemysel?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa