V rebríčku Forbes absentuje skutočný šéf ruských miliardárov – Vladimir Putin. Je to preto, že má oficiálny príjem 140-tisíc amerických dolárov ročne, byt s rozlohou 74 m2 a tri autá. Prezentuje sa ako skromný vodca národa, ktorý si nepotrpí na luxus. Experti, ktorí sa snažia oceniť jeho majetok, priznávajú, že je to záhada a presný odhad neexistuje.

Napriek tomu si niekoľko expertov nezávisle od seba dalo námahu dať dokopy približnú hodnotu jeho majetku a vychádzajú im odhady od 100 do 200 miliárd dolárov. To znamená, že ruský prezident Vladimir Putin patrí medzi najbohatších ľudí sveta, možno je dokonca na čele rebríčka.

Putin hrá oproti bežným miliardárom úplne inú ligu

Môže byť pravda, že prezident Ruska má desaťnásobný majetok oproti najbohatšiemu miliardárovi v krajine? Možné to je. Zatiaľ čo sa bežní miliardári chvália britskými apartmánmi v hodnote viac ako sto miliónov dolárov, ruský prezident je úplne iná liga.

Na brehu Čierneho mora navrhol taliansky architekt Lafranco Cirillo palác, ktorý sa budoval roky a stál 1,4 miliardy dolárov. Je to najväčší súkromný dom v Rusku. Oficiálne zdroje hovoria, že patrí bohatému podnikateľovi.

Ruskí analytici však hovoria, že nijaký súkromný dom nestráži Federálna bezpečnostná služba (FSB) a nad nijakým súkromným domom nie je zriadená bezletová zóna.

Milovník lietania, lietadiel a luxusu

Ruský prezident údajne vlastní 700 motorových vozidiel, veď prečo by sa prezident najväčšej krajiny obťažoval presúvať autom? Namiesto toho miluje lietanie. Špeciálne upravený letúň Ilyushin prezývaný Lietajúci Kremeľ je len začiatok jeho letky.

Na palube má kráľovskú spálňu, posilňovňu či zlatom vykladaný konferenčný stôl. Hodnota lietadla presahuje 700 miliónov dolárov. Pochopiteľne, vládne špeciály majú všetci prezidenti. Mnohí z nich  z bezpečnostných dôvodov aj dva. Aby nikto nevedel, ktorým prezident bude letieť.

Vladimir Putin má ale štyri, všetky musia byť plne k dispozícii, na poslednú chvíľu si pred cestou vyberie jedno z nich. Okrem toho má desiatky lietadiel a helikoptér, tie však väčšinou stoja v hangári.

Obľúbená jachta od výrobcu jadrových ponoriek

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa