Finančná rezerva má zmysel aj v ťažkých časoch vysokej inflácie. Na jednej strane prudký rast cien výrazne okresáva nákupnú silu odložených peňazí. Na druhej jedine vďaka úsporám dokáže človek bez problémov prežiť dve najväčšie nástrahy budúceho roku – prípadnú stratu zamestnania alebo vysoké ceny energií.

Veľmi dôležitý je aj samotný účel sporenia. Peniaze odkladané na vlastnú strechu nad hlavou sa vôbec neznehodnocujú. Ich kúpna sila práve naopak v budúcom roku s veľkou pravdepodobnosťou prudko stúpne. Dôvodom je očakávaný pád cien nehnuteľností, a to až o desiatky percent.

Inflácia víťazí

V súčasnosti klientom s úsporami pár tisíc eur ponúkajú banky na termínovaných vkladoch s 12-mesačnou výpovednou lehotou zhodnotenie peňazí maximálne o 1,4 percenta za rok. Napríklad ušetrených 7 000 eur banka v priebehu dvanástich mesiacov zhodnotí o 98 eur. Po odrátaní 19-percentnej dane z príjmu sa na účet reálne pripíše 79,38 eura.

Lenže v tomto roku bude inflácia 12,4 percenta. Po zohľadnení priemerného rastu cien tak kúpna sila úspor dramaticky klesá. Na tom sa veľa nezmení ani budúci rok, kedy má inflácia podľa odhadov stúpnuť na 13,5 percenta a ročný úrok termínovaných vkladov sa bude pohybovať okolo troch percent. Potom banky sedemtisícové úspory v priebehu roka zhodnotia o 210 eur a po zaplatení dane na účte pípne 170 eur.

Tri percentá za rok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa