Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní. V prípade rezortu hospodárstva štyri dni. Takto si štát predstavuje pomoc pre bytové domy s vlastnou kotolňou, ktoré valcujú vysoké ceny energií. Zdá sa, že mnohé rodiny pre nastavené podmienky štátu aj skutočne prevalcujú. 

Chceli ušetriť na teple, a tak si v bytovom dome zriadili vlastnú kotolňu a odpojili sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT). Teraz načrú riadne hlbokodo rodinnej kasy. Výdavky na teplo domácnostiam stúpnu orientačne o 300 až 400 percent, čo už zrejme riadne pocíti každá jedna z nich. 

Štát sa tvári, že domácnostiam  ponúka pomoc, avšak v skutočnosti je to len pomoc  „naoko“, ba priam v rukavici. Žiadosť treba stihnúť podať  do štyroch dní, všetko riadne vypísať a elektronicky odoslať, konkrétne už do 18. februára 2022. Kto to nestihne, má jednoducho smolu. Vysokých cien energií sa len tak nezbaví, musí ich platiť.

Dáta nepustia, ide o stovky domácností

Spoločenstvám vlastníkov bytov alebo ich správcom v posledných týždňoch  chodia nové, niekoľkonásobne vyššie cenové výmery. Extrémne vysoké nárasty cien tepla sa týkajú najmä bytových domov s vlastnou kotolňou. Dôvod? Nepodliehajú regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Kým bežným domácnostiam sa od tohtoročného januára ceny plynu zvýšili o 15 až 20 percent, bytovky s vlastnou kotolňou so spotrebou nad sto megawatthodín patria „medzi malé podniky“. Štát ich jednoducho nesprávne legislatívne zaradil. Takto vznikol problém.

Potvrdzuje to aj Eugen Kurimský, predseda Združenia správcov a užívateľov nehnuteľností (ZSaUN) v Košiciach. Takéto bytovky nemajú regulovanú cenu plynu, musia ho nakupovať za trhové ceny. Nákupná cena závisí aj od toho, v ktorom  momente podpisovali s dodávateľom zmluvu na aktuálny rok 2022. Ak to bolo v závere vlaňajška,  zaplatia najviac, lebo trhové ceny boli vtedy najvyššie.

Žiadosť treba podať do štyroch dní

Rezort hospodárstva prišiel v pondelok (14. februára 2022) s návrhom, že bytovky s vlastnými kotolňami, na ktoré sa nevzťahujú regulované ceny plynu, môže prevziať štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Takto by vraj mohli dosiahnuť nižšie ceny. Týka sa to tých, ktorí majú odber plynu viac ako sto megawat hodín ročne. 

Ktoré výhody im z toho vyplynú? Môžu získať plyn od SPP s cenou 79,236 eur za MWh v prípade, že sa rozhodnú uzavrieť dvojročný kontrakt, a to od marca 2022. S cenami za prvé dva mesiace tohto roka sa už vraj nedá nič urobiť, domácnosti ich musia zaplatiť v plnej výške.

Kontrakt s SPP sa bude dať dohodnúť prípadne na dlhšie aj kratšie obdobie, ale podmienky sa tiež zmenia. V prípade jednoročnej zmluvy bude cena za megawatthodinu o desať eur vyššia (89,236 eur), naopak pri trojročnom trvanío desať eur nižšia (69,236 eur). 

V minulosti, keď boli ceny plynu na trhu nízke, sa bytovým domom oplatilo odpojiť od CZT, lebo štátom regulovaná cena bola v porovnaní s trhovými vyššia. Teraz sa situácia otočila, plyn je na burze drahý a mnohé spoločenstvá bytov alebo správcovské spoločnosti situáciu vraj zle odhadli. Napríklad kupovali príliš neskoro za najmenej výhodné ceny.

Navyše v prípade bytového domu s vlastnou kotolňou nie sú podľa zákona o energetike odberateľmi plynu jednotlivé domácnosti samostatne, ale správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov ako právnické osoby.

Trh  dobehla práve táto anomália, teda fakt, že správcovia a spoločenstvá vlastníkov zanedbali svoje povinnosti, tvrdí Richard Sulík, minister hospodárstva. Títo nenesú zvýšené náklady pri zle uzatvorených zmluvách na svojich pleciach, ale škody spôsobené zanedbaním tejto povinnosti znášajú užívatelia v bytoch.

„Preto sme sa  rozhodli, že vstúpime do tohto procesu, aby sme zabránili najväčším škodám. Vyriešime  len bytové domy, ktoré nakupujú plyn v tomto roku o 50 percent drahšie  oproti štandardným regulovaným cenám,“ uviedol R. Sulík.

Štát sa „sekol“, správcovia nie sú firmy

Správcovské spoločnosti však vidia problém úplne inde ako vláda. Tvrdia, že chybu spôsobil štát, ktorý zle v legislatíve zaradil bytové domy medzi malých podnikateľov, čo im spôsobuje v praxi problémy s vysokým nárastom cien.

Vláda  po novom problém teda nevyrieši, len zahladí nedostatky, na ktoré ju dlhodobo upozorňujú. „Chybu urobil štát, keď prijal zle formulovaný zákon a zabudol na problémy bytových domov s vlastnými kotolňami,“ povedal E. Kurimský, predseda ZSaUN v Košiciach.

 „Keď majú do štyroch dní (do 18. februára 2022) podať žiadosť dotknuté bytové domy a spoločenstvá vlastníkov bytov, vláda im mohla pomôcť inak. Nie sú to podnikatelia, spravujú len súkromné byty, ktoré nie sú ziskové, nie je dôvod, aby platili vysoké ceny za energie ako podnikatelia,“ spresňuje predseda ZSaUN.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa