Digitalizáciou pracovných miest sa mnohé vyrieši, ale aj komplikuje. O prácu môžu prísť tí, ktorí vykonávajú stereotypné manuálne práce, iní prácu kvôli požiadavke technických zručností ani nezískajú, upozorňuje Mário Lelovský, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) v rozhovore pre TREND.

Jedna z definícií digitalizácie hovorí o jej pozitívnych vplyvoch na produktivitu práce a tvorbu pracovných miest. Súhlasíte s ňou?

Ako v prípade prechádzajúcich priemyselných revolúcií, tak aj digitalizácia, ktorá je súčasťou prebiehajúcej štvrtej revolúcie, prináša rozsiahle zmeny na trhu práce. Doterajšie poznatky potvrdzujú, že viac pracovných príležitostí vznikne ako zanikne, avšak tie budú výrazne znemené, či dokonca úplne nové.

Viaceré prognostické analýzy naznačujú, že pozitívne dopady zavádzania technológií na tvorbu pracovných miest kompenzujú rušenie pracovných miest spojených s automatizáciou. V priemysle automatizácia ovplyvňuje nepriamy rast zamestnanosti v spotrebiteľských odvetviach a zvyšuje celkový dopyt, čo v konečnom dôsledku vedie k čistému rastu zamestnanosti.

Lenže rýchlemu vývoju technológií nie je úplne prispôsobený trh práce , najmä čo sa týka úrovne digitálnych zručností pracovníkov. Neprehlbujú sa zbytočne ešte viac rozdiely?

Nerovnosti môžu vznikať, ak sa určité skupiny ľudí rozhodnú neprispôsobiť vývoju, nerozšíriť svoju kvalifikáciu a budú očakávať, že ich tieto zmeny obídu. Neobídu. Ľudia však majú šancu využiť ich vo svoj prospech, len na sebe budú musieť zapracovať. To platí nielen pre starších ľudí, ktorí zatiaľ nemajú dostatočné digitálne zručnosti, ale aj pre mladšie ročníky, ktoré v mnohých prípadoch vyštudovali odbory, po ktorých na trhu práce dlhodobo nie je dopyt.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa