Vo videorozhovore pre TREND vysvetľuje, na čo by sa mal zamerať plán kompenzácií na Slovensku, ako k nemu pristúpili slovenskí politici a koľko investovali iné krajiny.

V rozhovore tiež upozorňuje na ďalší rozmer problémov, ktoré priniesli uplynulé tri roky. "Vidíme, že na strane rodičov pretrváva aj istý hnev. Uvedomujú si, že ich deťom ublížili a nikto sa tým nezaoberá a neprebieha reflexia zo strany lídrov, nielen ohľadne škôl, ale ani ohľadne duševného zdravia školákov."

V rámci iniciatívy Dajme deťom hlas ste sa začali zaoberať aj akýmsi odpočtom toho, čo sa dialo v školstve od roku 2020. Spomenuli ste plán kompenzácií dôsledkov a strát, ktoré deti a mládež utrpeli. Ako by mal vyzerať?

Spomeniem napríklad Nemecko, ktoré dalo na kompenzácie asi dve miliardy eur, Jeden balíček je zameraný práve na straty vo vzdelávaní, na rôzne formy doučovania, letné školy. Pri druhom balíčku nemecká vláda priamo hovorí: „Uvedomujeme si, že deti stratili mnoho vecí, nielen vzdelávanie, ale stratili kontakt s rovesníkmi, šport, hry, zhováranie sa, kultúrne aktivity, cestovanie…,“ takže ten balík zahŕňa aj 100 eur na trávenie času v lete, rekreačné pobyty. Školy dostali financie aj na mimovzdelávacie činnosti, aby mohli deti vzdelavať aj mimo školy, samosprávy takisto dostali peniaze na podporu a organizovanie letných aktivít a táborov. Paradoxne, sumu dve miliardy kritizovali nemeckí lekári.

Tí okrem toho upozornili na nepomer, že balík pre deti je vo výške dvoch miliárd a napríklad balík pre leteckú spoločnosť Lufthansa bol vo výške osem miliárd eur.

Mrzí ma, že že na Slovensku v súčasnosti nepočujeme pani hlavnú odborníčku na pediatriu, pani Prekopovú, ktorá celý čas veľmi intenzívne podporovala niektoré opatrenia zamerané na deti. Očakávala by som, že možno teraz bude práve volať po tom, aby tie straty deťom zodpovední kompenzovali, no nepočujeme ju.

V USA to zase poňali inak – ako možnosť najväčšej investície do školstva počas jednej generácie. A ide o obrovskú sumu. Podľa údajov agentúry AP na to vyčlenili 123 miliárd dolárov. Keď sa to prepočíta na dieťa, je to 2 400 dolárov na jedného žiaka.

A perfektné je, že nechali školy, aby si o väčšine toho balíka rozhodli samy. A tie školy si to naozaj nastavujú podľa toho, čo potrebujú obnoviť, čím ich materiálne vybaviť, ale zároveň to môžu byť financie na letné programy, letné školy, lebo cítia, že potrebujú nielen deti dovzdelať, ale aj utužiť kolektív.

Rovnako totiž vidia zhoršenie mentálneho zdravia. Veľmi veľká suma tam ide na navýšenie personálu, učiteľov, ale aj školských psychológov, asistentov. Vyplatili aj rizikové príspevky učiteľom, keďže to do istej miery bolo rizikové povolanie. Jediná podmienka a limit v tom balíku je, že 20 percent musí ísť naozaj na tie vzdelávacie straty – čiže na doučovanie, letné školy. A je to evidence based, keďže oni si zmerali straty, čo u nás nevidíme, a tie straty sú historické.

V USA sa prepadla schopnosť čítať o desaťročie. Dostali sa na úroveň 1992. V matematike majú úplne historický prepad od začiatku meraní.

Viete o pozitívnych príkladoch na Slovensku, keď sa učitelia alebo celé učiteľské zbory snažili pristupovať ku školákom počas pandémie inak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa