Britská krivka inflácie sa vlní, tá na slovenská pomerne stabilne smeruje nahor. Kríza, ktorá zasiahla Európu, si vyberá svoju daň.

Kým v Británii sa k možnosti ďalšieho zamestnania uchýlili milióny ľudí, aby dokázali splácať svoje záväzky, na Slovensku k podobnému javu zatiaľ nedošlo. V nasledujúcich mesiacoch však rozhodovanie obyvateľov ovplyvní aj to, akú pomoc im nakoniec poskytne štát.

Z čoho vyžiť

Životné náklady v Spojenom kráľovstve rapídne rastú. Inflácia v krajine sa síce zmiernila, no medziročné tempo sa naďalej drží 40-ročného maxima.

Podľa britského štatistického úradu sa augustová inflácia v krajine spomalila z júlových 10,1 percenta na 9,9 percenta. Infláciu posunulo smerom nadol zlacnenie benzínu. Cena pohonnej hmoty sa oproti júlu znížila o 14,3 pence na liter. Ceny za potraviny rástli aj v auguste. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zdraželi o 1,5 percenta.

Bank of England (BoE) hovorí o tohtoročnej kulminácii inflácie na úrovni viac ako 13 percent. Zároveň zvyšuje úrokové sadzby, aby zabránila špirálovému rastu cien a miezd. Predpovedá, že recesia zvýši nezamestnanosť na šesť percent v priebehu nasledujúcich troch rokov.

Ľudia, ktorí už teraz k existujúcemu zamestnaniu pridávajú druhú, ak nie ďalšiu prácu, takýto budúci vývoj na trhu práce ešte zhoršia. Druhé alebo ďalšie zamestnanie si v Spojenom kráľovstve podľa prieskumu poisťovne Royal London našli milióny pracovníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa