Dôstojnú starobu zabezpečia jedine vlastné úspory. Ľudia môžu dostatok peňazí získať pravidelným investovaním. Štát im takúto možnosť ponúka vstupom do II. dôchodkového piliera. V ňom pod dohľadom Národnej banky Slovenska zhodnocujú peniaze dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Na domácom finančnom trhu ich aktuálne pôsobí päť. Prostredníctvom nich sa peniaze dajú vložiť až do sedemnástich rôznych fondov. Tie sú na základe rozdielnej investičnej stratégie delené na dlhopisové, zmiešané, akciové a indexové.

Človek sa po vstupe do II. piliera musí rozhodnúť pre konkrétnu DSS. V rámci nej môže peniaze posielať do jedného alebo dvoch fondov. V realite sa napríklad rozhodne investovať prostredníctvom dlhopisového fondu od spoločnosti NN. Tento správca aktuálne dokázal ľuďom v priemere ročne zhodnotiť peniaze o 1,23 percenta. Lepší výnos ponúkala napríklad 365.life. Jej dlhopisový fond v priemere zhodnotil peniaze o 1,88 percenta. V snahe zarobiť čo najviac peňazí sa konzervatívny investor rozhodne odísť od NN do 365.life.

Hrozba straty tisícov eur

Na prvý pohľad racionálny krok v sebe skrýva obrovské riziko. Pripravovaná dôchodková reforma totiž zásadne zmení systém garancií. Tie sa vzťahujú len na dlhopisové fondy. Dôchodkové správcovské spoločnosti musia práve v nich nahradiť klientom prípadné straty z vlastných peňazí. Pôvodne museli byť v pluse z pohľadu polročného investičného horizontu. V súčasnosti až po uplynutí desiatich rokov a v budúcnosti až pri odchode do penzie. Pripravovaná reforma totiž zavedie individuálnu garanciu pre programový výber a doživotný dôchodok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa