Kempingy a karavany: sezóna trvá celý rok

Sezóna karavanov a stanovačiek láka všetky vekové kategórie.
Zdroj: shutterstock
Sezóna karavanov a stanovačiek láka všetky vekové kategórie.

Sezóna, aspoň u časti majiteľov karavanov a tiež kempingov, už začala.  Nastávajúca sezóna bude mať podľa Jaroslava Mišuru, prezidenta Slovenskej asociácie campingu a caravaningu (SACC) niektoré črty predchádzajúcej. Značná časť majiteľov karavanov sa vyberie na dovolenku do zahraničia, pričom domáce kempingy sa budú plniť najmä cez víkendy.

„Dúfame, že turisti zo zahraničia nás budú navštevovať v zvýšenej miere počas celej sezóny. Na druhej strane skončil síce covid, ale začala vojna a to už cítiť na rušení rezervácií zahraničných skupín karavanistov od západu na východ,“ tvrdí J. Mišura.

Na škodu veci podľa neho je, že iba časť slovenských termálnych kúpalísk prichádza k poznaniu, že umožnenie čo i len státia pre karavany v ich areáli znamená finančný prínos.

„Rovnako trend otvorenia viacerých kempingov po celý rok, aj pri vyšších nákladoch a nižšej návštevnosti, sa udomácňuje aj na Slovensku. Vyžaduje to síce investície najmä do vykurovaných sociálnych a spoločných priestorov, ale návratnosť je nielen v predĺženej sezóne,“ dodáva.

Perspektíva rastu karavaningu je veľká. „Keď porovnáme situáciu u nás s viac ako 10-tisícimi registráciami karavanov s Nemeckom, mali by sme tu mať viac ako 90-tisíc karavanov. No a podľa viacerých zdrojov sa sila trhu okolo karavaningu v Európe pohybuje v rozsahu 20 až 55 miliárd eur, a to je číslo, ktoré stojí za pozornosť,“ spresňuje J. Mišura.