Globálna výmena aktív medzi dvoma nemeckými energetickými gigantmi E.ON a RWE s presahom na Slovensko má voľnú cestu. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) informoval, že štát svoju pozíciu prvého kupcu 49 percent akcií Východoslovenskej energetiky Holding (VSEH) spoluvlastnenej RWE odstúpi spoločnosti E.ON za 35 miliónov eur.

Východoslovenskí energetici sa tak spoja so svojim západoslovenským náprotivkom ZSE. „Sme sa snažili niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkovom slušnú sumu,“ skonštatoval minister. S koncernom E.ON vo štvrtok za štát o tom podpísal memorandum.

Neprehliadnite

Do megafúzie chce vstúpiť štát. Minister Žiga má záujem o akcie

Veľká energetická rošáda

Podiel v Západoslovenskej energetike (ZSE) dnes patrí koncernu E.ON a vo VSE Holdingu je konkurenčný RWE. Po ukončení transakcie bude obe veľké distribučné firmy ovládať E.ON. Tretiu slovenskú distribučnú firmu, Stredoslovenskú energetiku (SSE) ovláda ako spoluvlastník koncern EPH českého podnikateľa Daniela Křetinského. Zahraničné koncerny vlastnia v distribučných firmách 49 percent akcií, pričom majp právo manažérsky ich ovládať. Majoritný podiel v nich vlastní štát.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa