Očkovanie proti Covidu-19 získava čoraz väčšiu podporu slovenskej verejnosti. Podľa nedávneho prieskumu agentúry FOCUS pre Markízu sa chce nechať zaočkovať asi 40 percent ľudí a takmer rovnaký počet ľudí to momentálne zvažuje. To je dobrá správa. Bude to však stačiť na dosiahnutie kolektívnej imunity?

O kolektívnej imunite sa hovorí už od prepuknutia pandémie. Je to stav, keď bude mať dostatok ľudí protilátky a šírenie vírusu sa prirodzene zastaví. Povedané epidemiologickým jazykom, reprodukčná sila vírusu (R0) vtedy klesne pod 1 aj bez toho, aby sme museli zavádzať prísne opatrenia. Dnes sa reprodukčná sila covidu na Slovensku pohybuje okolo hodnoty 1, a to napriek niekoľkotýždňovému tvrdému lockdownu.

V tejto chvíli nevieme povedať, koľko percent populácie musí mať v sebe protilátky, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu. Toto číslo sa pri rôznych ochoreniach líši a závisí predovšetkým od reprodukčnej sily vírusu. Napríklad pri osýpkach je to až 95 percent.

Pokiaľ ide o Covid-19, väčšina odhadov sa doteraz pohybovala medzi 60 – 70 percentami. Toľko uvádza aj Svetová zdravotnícka organizácia. Zaznievajú však hlasy, že to môže byť podstatne viac, dokonca až 90 percent. Dôvodom zvyšovania týchto odhadov sú nové mutácie koronavírusu, ktoré zvyšujú jeho reprodukčnú silu.

Ak by teda konečné číslo na dosiahnutie kolektívnej imunity bolo naozaj až 90 percent, pri súčasnej sile antivaxerského hnutia je prakticky nedosiahnuteľné.

To však nie je jediný problém.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa