Sadnete si k stolu na terasu, no skôr než sa stihnete rozhliadnuť po nápojovom lístku, pribehne čašníčka, párkrát vám strektne z dezinfekčného prostriedku na stôl pod vašim nosom a handrou v druhej ruke ho rozotrie po stole. Schmatne nápojový lístok, to isté spraví aj s ním, a následne vám ho podá. Táto rutinná operácia vás vôbec nerozruší, stala sa bežnou súčasťou covidového sveta. Pravdou však je, že sa príliš nezakladá na vedeckých faktoch o prenose infekcie.

Po poslednom väčšom uvoľňovaní opatrení vydal pred týždňom Úrad verejného zdravotníctva vyhlášku, za akých podmienok môžu podnikatelia otvárať svoje prevádzky. Z vyhlášky napríklad zistíme, že vodič taxíka musí po každej jazde dezinfikovať auto. Prevádzkovatelia obchodných domovov by mali dezinfekciu hygienických zariadení vykonávať každú hodinu. Reštaurácie musia po každom zákazníkovi dezinfikovať stoličky, stôl a dokonca aj jedálny lístok.

V 10-stranovej vyhláške sa slovo „dezinfekcia“ objavuje celkovo 54-krát. Ešte pred rokom by na tom nebolo nič zlé. No dnes už máme oveľa viac poznatkov o tom, ako sa vírus šíri. A v ich svetle sa zdajú byť hygienické príkazy trochu prehnané.

Veľmi nízka pravdepodobnosť

Vo februári minulého roka vydala Svetová zdravotnícka organizácia usmernenie, že vírus, ktorý spôsobuje Covid-19, sa môže šíriť aj cez kontaminované povrchy. O mesiac neskôr zasa vyšla štúdia, ktorá tvrdila, že kvapôčky vírusu môžu ostať na povrchoch aj niekoľko dní.

Odporúčania autorít boli preto jasné: čistiť a dezinfikovať povrchy tak často, ako je to možné. Regály s dezinfekčnými prostriedkami v drogériách zívali počas prvej vlny pandémie prázdnotou rovnako ako regály s cestovinami a konzervami.

Už v lete minulého roka sa však začali objavovať hlasy, ktoré prehnanú hygienu spochybňovali. Prvým takýmto silným hlasom bola esej Emanuela Goldmana v Lancete. A postupne pribúdali dôkazy, ktoré jeho pochybnosti potvrdili. Alebo, lepšie povedané, nepribúdali žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali tézu o šírení cez dotyky kontaminovaných povrchov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa