Na jeseň chce Bratislava spustiť dlho avizovaný parkovací systém, ktorý výrazne zredukuje možnosti parkovania nadivoko. Ľudia budú platiť viac a nebudú môcť parkovať, kde sa im zachce. S tým sa objavuje opäť otázka, kde budú parkovať cezpoľní, ktorí rezidenčné parkovanie mať nebudú.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo sľuboval pred dvoma rokmi vystavať parkovacie domy a záchytné parkoviská. Tie sú zatiaľ v počiatočnom štádiu, čo znamená, že sa hľadajú vhodné lokality. Kresliť projekty či kopať základy sa ešte nezačalo. Parkovacie domy nevznikajú vo veľkom ani v iných veľkých mestách na Slovensku. Po spustení parkovacej politiky tak hrozí v Bratislave dochádzajúcim ľuďom, že nebudú mať kde zaparkovať ani za peniaze.

Parkovanie
Neprehliadnite

Bratislavské Nové Mesto spustí pilotné parkovanie na Tehelnom poli

Lokality sa ešte len vyberajú

Hlavné mesto musí najprv vyriešiť, kde nové parkoviská a parkovacie domy postaví. Nie všetky lokality sú na to vhodné. Historické centrá miest budú pre autá stále nedostupnejšie. Tam sa uvažuje len s podzemnými garážami ako napríklad na Námestí SNP či Kollárovom námestí.

Sídliská, kde je problém s parkovaním tiež veľký, sú síce vhodné, tam ale musí vedenie mesta zlomiť častý odpor miestnych obyvateľov. Tí sa síce sťažujú, že nemajú kde parkovať, ale nový parkovací dom pod oknami v žiadnom prípade nechcú.

Bratislava lokality, kde postaví parkovacie domy, ešte nemá vybraté. Parkovacie domy plánuje stavať prioritne na miestach, kde je problém s parkovaním, čo je v hlavnom meste skoro všade. Mesto už začalo v máji realizovať dopravné prieskumy a analýzy parkovania, kde vyhodnocuje obsadenosť parkovacích miest.

„Slabá dostupnosť parkovania vyšla napríklad na severe Petržalky v lokalite Dvorov,“ prezrádza Katarína Rajčánová, hovorkyňa Bratislavy. Zaujíma je, že tieto dáta zbierala Petržalka už pred dvoma rokmi v rámci prípravy na spoplatnenie parkovania.

Konkrétne miesta, kde sa budú stavať garáže, ešte mesto nechce menovať. Tvrdí, že musí vytypované lokality prediskutovať s miestnymi obyvateľmi. Tieto diskusie by sa mali uskutočniť v nasledujúcich týždňoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa